a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaJak zabezpieczyć drewniany taras na zimę?

Jak zabezpieczyć drewniany taras na zimę?

Zima nie jest najlepszym czasem dla naszych tarasów – niskie temperatury, śnieg i lód zdecydowanie nie służą drewnu. Jak sprawić, by taras drewniany bezpiecznie przetrwał tę trudną porę roku? Jednym z rozwiązań jest aplikacja odpowiedniego produktu do ochrony drewna.

Nasza propozycja co zrobić i jak zabezpieczyć drewniany taras, aby spokojnie wytrzymał zimę.

Zabezpieczanie drewnianego tarasu na zaimę
Warto zabezpieczyć drewniany taras przed zimą, a będzie służył nam dłużej (fot. Alexandre Zveiger)

Pod wpływem zimowej aury niezabezpieczony taras może ulec poważnym uszkodzeniom. Poddane działaniu niskich temperatur i wilgoci drewno często ulega odkształceniu i traci swoją wytrzymałość. Jeśli więc kolejnej wiosny chcemy od razu cieszyć się pięknym wyglądem, warto zainwestować we właściwe zabezpieczenie drewnianego tarasu.

Jak wybrać odpowiednią farbę do zabezpieczenia drewnianego tarasu?

Pierwszy krok to wybór odpowiedniego środka do renowacji drewna. Dobrym pomysłem będzie olej lub produkt zbliżony charakterem do powłok olejowych, jak matowy Sikkens Cetol WF 771. Pełni on funkcję powłoki podkładowej, pośredniej i nawierzchniowej. Jako wyrób na bazie wody jest łatwy w użytkowaniu, nie szkodzi środowisku i nie wydziela w trakcie aplikacji nieprzyjemnego zapachu.

Warto przy tym zwrócić uwagę na kolor. Im ciemniejszy odcień powłoki, tym wyższa odporność na warunki atmosferyczne (zapewniają ją zawarte w produkcie światłotrwałe pigmenty lazurujące). Najmniej przystosowany do zastosowań zewnętrznych jest wariant bezbarwny produktu – pamiętajmy o tym, przygotowując się do zabezpieczenia tarasu!

Jak nanieść farbę by dobrze zabezpieczyć drewniany taras?

Po zakupie produktu czas na jego aplikację. Pamiętajmy, że zanim się do tego zabierzemy, należy dokładnie wyczyścić drewno tarasowe najlepiej przy pomocy myjki ciśnieniowej, szczotki i odpowiedniego detergentu. Przygotowane do malowania podłoże musi być wolne od pyłów i tłuszczów.

Kiedy drewno dokładnie wyschnie, można przystąpić do nałożenia lakieru. Należy pamiętać, że wymaga to odpowiednich warunków – Cetol WF 771 powinien być aplikowany w temperaturze między 15 a 25°C, przy wilgotności względnej powietrza nie większej niż 60%. Zanim więc zaplanujemy prace na tarasie, powinniśmy sprawdzić prognozę pogody (nie tylko pod kątem opadów).

Lakier Sikkens Cetol WF 771 to produkt gotowy do użytku, jego aplikacja jest więc bardzo prosta – wystarczy go zamieszać, a następnie nanieść przy pomocy pędzla. Ponieważ mamy do czynienia z farbą wodorozcieńczalną do drewna, po zakończeniu prac narzędzia malarskie można bez problemu wypłukać wodą. Gotowa powłoka już po ok. 30 minutach osiąga pyłosuchość, po 4-6 godzinach jest gotowa do dalszej obróbki. Jeśli planujemy nałożyć drugą warstwę farby, to po tym czasie możemy delikatnie przeszlifować powłokę i nałożyć kolejną warstwę lakieru.

Malowanie, jeden z najlepszych sposobów by zabezpieczyć drewniany taras na zimę (fot. PiyawatNandeenoparit)

Drewniany taras – jak dotrwać bezpiecznie do wiosny?

Dodatkową ochronę tarasu może zapewnić jego przykrycie na zimę odpowiednim materiałem, na przykład grubą folią. Wysokiej jakości produkt do ochrony drewna w połączeniu z takim dodatkowym zabezpieczeniem sprawią, że taras bezpiecznie przetrwa do wiosny. I cieszył będzie oczy przez kolejny sezon.