Lakierobejca to prosty sposób na to, by zabezpieczyć drewno przed czynnikami zewnętrznymi, a równocześnie zapewnić mu piękny wygląd. Przystępując do jej aplikacji, warto jednak pamiętać o kilku rzeczach.
Jak sama nazwa wskazuje, lakierobejca łączy cechy lakieru i bejcy – tworzy na powierzchni drewna zewnętrzną powłokę, która z jednej strony zabezpiecza je przed wilgocią, temperaturą czy uszkodzeniami mechanicznymi, z drugiej zaś zapewnia efekt miły dla oka. Może być stosowana zarówno wewnątrz pomieszczeń, na meblach czy drzwiach, jak i na zewnątrz – na przykład do ochrony altan, ogrodzeń czy elementów stolarki budowlanej.
By jednak lakierobejca spełniała dobrze swoją rolę, należy zaaplikować ją we właściwy sposób. Oto kilka cennych porad ułatwiających cały proces.
Wybierz mądrze produkt. To, który z nich zastosować, zależeć będzie od rodzaju drewna i warunków, w jakich jest użytkowane. Uważnie zapoznaj się więc z informacjami dostarczanymi przez producentów – szerokie możliwości pod kątem różnych zastosowań zapewniają na przykład lakierobejce Vidaron.
Zaplanuj prace malarskie na odpowiedni dzień – zwłaszcza jeśli zabezpieczasz drewniane elementy znajdujące się na zewnątrz. Warunki atmosferyczne mają znaczenie. Najlepiej aplikować lakierobejcę w temperaturze między 15 a 25°C, nie przy wysokiej wilgotności i nie przy silnym wietrze.
Przygotuj powierzchnię. Jeśli malujesz surowe drewno, zastosuj najpierw impregnat. Wzmocni on od wewnątrz strukturę drewna. Jeśli natomiast zabezpieczasz powierzchnię, na której znajduje się stara i zniszczona powłoka – koniecznie zeszlifuj ją przed aplikacją lakierobejcy. W chwili, gdy przystępujesz do malowania, drewno powinno być czyste i odtłuszczone, wolne od pyłu, gładkie i suche.
Właściwie używaj narzędzi. Lakierobejcę najlepiej nanosić pędzlem, nachodzącymi na siebie pasami wzdłuż linii słojów, równomiernie na całej powierzchni – dbaj o to, by produkt nie gromadził się w zagłębieniach czy na krawędziach. Sprawdź również czas schnięcia na etykiecie lub stronie internetowej wytwórcy (przykładowy produkt wraz z informacjami dotyczącymi aplikacji znajdziesz pod adresem URL). Dopiero po upływie tego czasu możesz nanieść kolejną warstwę produktu lub zacząć użytkować zabezpieczony element.
Pamiętaj o regularnym odświeżaniu. Aby zapewnić drewnu skuteczną ochronę, malowanie lakierobejcą należy powtarzać co 2-3 lata. W zależności od rodzaju drewna i warunków atmosferycznych konieczne może być jednak nanoszenie nowej powłoki częściej.
Szczegółowymi wskazówkami dotyczącymi wyboru produktu i właściwej jego aplikacji służą producenci. Jeśli więc myślisz o aplikacji lakierobejcy, ale wciąż masz wątpliwości – zajrzyj na stronę https://www.vidaron.pl