a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweHydrofobowa i antymikrobowa powłoka na kamień

Hydrofobowa i antymikrobowa powłoka na kamień

Naukowcy opracowali nową powłokę ochronną na kamień budowlany. Łączy ona właściwości hydrofobowe oraz antymikrobowe, doskonale chroniąc podłoże przed degradacją oraz rozwojem bakterii, grzybów i glonów.

hydrofobowa antymikrobowa powłoka na kamień

Fot. MabelAmber / pixabay.com

Wytrzymałość kamiennych elementów jest poważnym problemem, ponieważ pod wpływem warunków atmosferycznych kamień prędzej czy później ulega degradacji. Na szczęście jednak powstrzymujące ten proces powłoki ochronne są coraz bardziej efektywne i dostosowane do właściwości materiału.

Owocem nowych badań francuskich naukowców jest przyjazna środowisku warstwa łącząca hydrofobowość z antymikrobowością. Jest ona oparta na emulsji silan/siloksan, w roli biocydów natomiast wykorzystano chitozan i azotan srebra.

Początkowo do środka o właściwościach hydrofobowych dodano sam chitozan w różnych stężeniach. Skuteczność sprawdzano przy pomocy zawiesiny zielonych alg Chlorella vulgaris na porowatym wapieniu budowlanym. Stwierdzono, że chitozan rzeczywiście hamuje rozwój alg, ale jego działanie nie było optymalne, a wyższe dawki niekorzystnie wpływały na właściwości materiału.

Dlatego też w kolejnym kroku zastosowano dodatek azotanu srebra. Mniejsza spośród dwóch zastosowanych dawek materiału powłokowego spełniła wszystkie wymagania – skutecznie chroniła kamienny element, utrzymując niewielką zmianę koloru w czasie, zapewniała dobry efekt antymikrobowy i doskonałą hydrofobowość.

Źródło: european-coatings.com