a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiHuntsman i Clariant – do połączenia nie dojdzie

Huntsman i Clariant – do połączenia nie dojdzie

A jednak! Działania przedsiębiorstwa White Tale, które miały na celu pokrzyżowanie planów połączenia firm Huntsman i Clariant, okazały się skuteczne. Zarządy obu koncernów ogłosiły, że do połączenia nie dojdzie.

Huntsman Clariant

Fot. Svilen Milev / freeimages.com

W swoim oświadczeniu prezesi obu firm wyrazili raz jeszcze głębokie przekonanie, że połączenie, które zapowiedziano w maju 2017, byłoby w interesie udziałowców obu spółek. Niestety jednak wskutek przejęcia dużej części oddziałów Clariant przez firmę White Tale Holdings i jej oporu wobec połączenia (przy dodatkowym wsparciu kilku innych udziałowców), nie ma pewności, że Clariant będzie w stanie zapewnić zgodę na transakcję 2/3 udziałowców, co wymagane jest zgodnie ze szwajcarskim prawem.

Właścicielem spółki White Tale jest fundusz hedgingowy Corvex oraz 40 North, amerykański producent materiałów dachowych. Już w lipcu 2017 przedsiębiorstwo wykupiło 7,2% udziałów Clariant i zaprotestowało przeciwko połączeniu, twierdząc, że będzie ono niekorzystne dla szwajcarskiej firmy. Pod koniec września White Tale kontrolował już 15,1% udziałów, zaś w tym momencie w jego rękach znajduje się aż 20% udziałów Clariant.

Zgodnie z umową rozwiązującą żadna ze stron nie poniesie kosztów z tytułu przerwania transakcji. Obecnie obydwie firmy skupią się na swoich samodzielnych strategiach rozwoju. Zarządy obu koncernów podziękowały sobie wzajemnie za zaangażowanie w ostatnich miesiącach, zaś prezes Clariant, Hariolf Kottmann, podkreślił, że mimo odmiennych stanowisk jego intencje były zbieżne z zamiarami White Tale – zwiększyć wartość firmy i umocnić jej pozycję na rynku. Obecnie Clariant rozpoczął rozmowy z White Tale na temat przyszłości koncernu i strategii jego rozwoju.

Źródło: european-coatings.com