a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiHistoria pewnego odkrycia – niebieski pigment YInMn

Historia pewnego odkrycia – niebieski pigment YInMn

Nowy pigment o niezwykle intensywnym niebieskim odcieniu, odkryty przez chemików z Uniwersytetu Stanowego Oregon zupełnym przypadkiem, wchodzi obecnie na rynek. Jeszcze w tym roku dostępny będzie w sprzedaży.

niebieski pigment YInMn

Fot. arch. Oregon State University

W 2009 roku profesor Mas Subramanian i jego zespół z Uniwersytetu Stanowego Oregon badali nowe materiały do zastosowania w elektronice. Mieszali oni naturalnie czarny tlenek manganu z innymi substancjami, a następnie podgrzewali w piecu do temperatury ponad 1000°C.

Powstałe próbki badane były pod kątem ich właściwości elektrycznych. Jedna z nich przyjęła jednak niebieski kolor o zaskakującej intensywności i trwałości. Okazało się, że zupełnym przypadkiem badacze odkryli całkowicie nowy pigment.

Także jako chłodny pigment

W wysokich temperaturach formuje się struktura krystaliczna, która pozwala jonom manganu odbijać światło czerwone i zielone. Odbijają one więc jedynie fale o długości odpowiadającej kolorowi intensywnie niebieskiemu. Jak wykazały przeprowadzone testy, odcień jest niesamowicie trwały – nawet w wodzie czy oleju – i nie blaknie, dlatego prawdopodobnie czeka go wielka przyszłość w wielu dziedzinach przemysłu, w tym branży farbiarskiej.

Jako składnik farb może się on okazać cenny nie tylko ze względu na swoje walory estetyczne. Odkryto, że jego współczynnik odbicia promieniowania podczerwonego wynosi 40%, a więc dużo więcej, niż w przypadku większości niebieskich pigmentów. Dlatego może być on również stosowany jako chłodny pigment do farb dachowych.

Co ważne, otrzymany kolorant jest całkowicie nietoksyczny. Odróżnia go to od innych znanych w historii pigmentów, które mimo swojego pięknego, intensywnego odcienia musiały zostać wycofane z użytku z powodu swojej szkodliwości. Dla przykładu – błękit kobaltowy odkryty w XIX wieku we Francji okazał się kancerogenny, błękit pruski zaś może być źródłem trującego cyjanku.

Jeszcze wiele do odkrycia

Licencja na pigment, znany pod nazwą YInMn, została przyznana Uniwersytetowi Stanowemu Oregon. Produkcją i dystrybucją natomiast zajęła się firma Shepherd Color Company. Do sprzedaży produkt ma trafić jeszcze w tym roku, głównie jako kolorant do produkcji farb i tworzyw sztucznych.

Historia odkrycia YInMn to najlepszy dowód na to, że jest jeszcze wiele nieorganicznych pigmentów czekających na odkrycie – podkreśla Geoffrey T. Peake z Shepherd Color Company. Zdając sobie z tego sprawę prof. Subramanian postanowił przeprowadzić w swoim laboratorium całą serię zaaranżowanych „przypadków”. Kto wie, co jeszcze możemy odkryć?

Źródło: Oregon State University