a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweGrowing Pavilion – drewno, grzyby i naturalne powłoki

Growing Pavilion – drewno, grzyby i naturalne powłoki

W trakcie tegorocznego Dutch Design Week zaprezentowano nietypowy pawilon. Wykonany został wyłącznie z materiałów pochodzenia naturalnego. Nie zabrakło wśród nich powłok.

budynek przyszłości Growing Pavilion

Fot. arch. Company New Heroes

„Rosnący Pawilon” (Growing Pavilion) został zaprojektowany przez Pascala Leboucqa z Company New Heroes we współpracy ze studiem Erica Klarenbeeka Krown.bio. Oparty na drewnianym szkielecie obiekt zbudowany jest z paneli z rosnących grzybów. Jak komentuje firma New Heroes:

Poprzez ten projekt pokazujemy możliwości, jakie dają nam naturalne materiały, oraz niewątpliwy urok tego typu konstrukcji. Obiekt jest unikatowy ze względu na ogromną ilość materiałów pochodzenia biologicznego, które zostały wykorzystane – drewno, konopie, grzybnia, rogoża, bawełna… Razem stworzyły one budynek, jaki nigdy dotychczas nie powstał.

Wzniesienie tej „żyjącej” konstrukcji wymagało oczywiście współpracy z całym szeregiem partnerów. Pełen zestaw materiałów, roślin i grzybów wykorzystanych do realizacji niezwykłego projektu można znaleźć w specjalnie przygotowanym atlasie.

Farby z drewna, traw, oleju lnianego i skrobi

W ramach prac konstrukcyjnych nad pawilonem użyto dwóch powłok. Pierwsza z nich to Impershield Coatings od Impershield Europe. Jej podstawą jest żywica uzyskana z kory drzewnej oraz traw rosnących w Meksyku. Trawy są koszone po sześciu miesiącach, dwa razy do roku, zaś z fragmentów kory, które odpadły samoczynnie, pozyskuje się żywicę. Żywica w połączeniu z trawą podlega następnie fermentacji i tak powstaje ostateczna powłoka.

Drugi produkt powłokowy to w 100% naturalna Xyhlo Coating od Xyhlo Biofinish. Jest wytwarzana z miękkiego drewna, surowego oleju lnianego, grzybów Aureobasidium pullulans, wody, cukrów, biologicznych zagęszczaczy, skrobi oraz organicznego emulgatora.

Grzyby materiałem przyszłości?

Jak przypomina portal PaintSquare, nie jest to pierwszy przypadek, gdy oparta na grzybach konstrukcja została zaprezentowana na podobnej wystawie. Dwa lata temu na Seoul Biennale międzynarodowa grupa architektów przedstawiła instalację MycoTree w kształcie drzewa – dzieło architekta Dirka Hebela oraz inżyniera Philippe’a Blocka. Był to pierwszy element konstrukcyjny wykonany z wyhodowanych grzybów. Eksperyment pokazał, że mogą być one wykorzystane w budownictwie, jeśli tylko właściwości mechaniczne materiału są dostosowane do potrzeb projektu.

W tym samym roku student Brunel University London, Aleksi Vesaluoma, we współpracy z biurem architektonicznym Astudio, stworzył i zaprezentował „grzybowe kiełbaski” – materiał konstrukcyjny, którego surowcem jest grzybnia oraz karton. Młody twórca podkreślał wówczas, że grzyby są doskonałym dowodem na to, że w poszukiwaniu nowych, przyjaznych środowisku systemów powinniśmy zaufać mądrości natury.

Źródło: Company New Heroes, paintsquare.com