REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby wodorozcieńczalne UV – ekologia i wygoda

Wodorozcieńczalne farby sieciowane UV zyskują coraz większą popularność, i zgodnie z zamierzeniami powoli wypierają systemy rozpuszczalnikowe. Oprócz tego, że nie szkodzą środowisku, mają również inne zalety.

farby wodorozcieńczalne sieciowane UV farby wodorozcieńczalne UV

Wodorozcieńczalne lakiery sieciowane UV są coraz częściej stosowane w branży meblarskiej, m.in. przy produkcji mebli kuchennych. Fot. Connoman / pixabay.com

Powłoki wodorozcieńczalne UV, powstałe jako alternatywa dla systemów rozpuszczalnikowych, są proste w aplikacji, wykazują świetną adhezję do podłoża i można je łatwo uzyskać w wersji matowej. Są bardzo wszechstronne – można je stosować m.in. do powlekania tworzyw sztucznych, papieru, jako powłoki typu soft-touch, do ochrony metali przemysłowych, podłóg drewnianych i winylowych czy drewnianych mebli (zarówno kuchennych, jak i biurowych).

Przyjazne środowisku i łatwe w aplikacji

Rosnąca popularność tego typu farb to zasługa coraz większej świadomości i troski o środowisko naturalne. Do tego dochodzą ograniczenia emisji LZO, wprowadzane w niektórych częściach świata, np. w krajach Unii Europejskiej czy w USA.

W przypadku wodorozcieńczalnych farb UV organiczne rozpuszczalniki zostają zastąpione przez wodę. Dzięki temu produkt nie zanieczyszcza środowiska i jest bezpieczniejszy dla naszego zdrowia. Prócz tego farby tego typu oferują szereg różnych możliwości, takich jak aplikacja bezpośrednio na metal, sieciowanie światłem słonecznym czy potencjalne zastosowania w lotnictwie.

Azja i Europa

Nic więc dziwnego, że prognozy dla rynku są bardzo optymistyczne. Największym konsumentem systemów wodorozcieńczalnych UV będzie w ciągu najbliższych kilku lat Azja i Pacyfik – przede wszystkim zaś Chiny i Indie, gdzie obserwuje się szybki przyrost liczby ludności oraz dynamiczny rozwój przemysłu budowlanego i meblarskiego.

Pod względem produkcji farb wodorozcieńczalnych UV przoduje jednak Europa, co jest spowodowane rygorystycznymi przepisami dotyczącymi emisji LZO w krajach UE. Z powodu tych regulacji coraz więcej wytwórców samochodów zastępuje lakiery rozpuszczalnikowe systemami wodorozcieńczalnymi UV.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA