REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby utwardzane UV rosną w siłę

Na świecie produkuje się coraz więcej farb, tuszy i klejów sieciowanych radiacyjnie (czyli utwardzanych promieniami UV). W ubiegłym roku w światowych fabrykach wytworzono ich 390 tysięcy ton o wartości prawie 4,5 mln dolarów.

sieciowane radiacyjnie

fot. albion80 (rgbstock.com)

Największy udział w światowej produkcji środków sieciowanych radiacyjnie (utwardzanych UV) mają farby i powłoki – stanowią one 78% wielkości produkcji oraz 58% zysku ze sprzedaży. Wśród nich dominują farby do drewna.

Tusze stanowią wagowo 18% produkowanych na świecie środków sieciowanych radiacyjnie, odpowiada im zaś 35% zysku ze sprzedaży. Gdybyśmy wrzucili je do jednego worka z nadrukami (i jedno i drugie jest elementem tworzenia sztuki graficznej), otrzymalibyśmy potężny dział produktów sieciowanych radiacyjnie, stanowiący 41% całej wielkości produkcji oraz wart 48% całego rynku. Wśród zastosowań tuszy dominuje druk offsetowy, jednak coraz silniej trzymają się powszechnie używane w biurach i domach drukarki atramentowe – obecnie ten rodzaj druku to tylko 3% wielkości produkcji i 11% zysku, ale zgodnie z prognozami do roku 2017 jego udział w produkcji ma się zwiększyć dwukrotnie.

Najmniejszy dział produktów sieciowanych radiacyjnie to kleje (wagowo 4%, finansowo 7%). Stosunkowo niewielki udział w produkcji (jedynie 13%) mają specjalistyczne kleje dla elektroniki i medycyny, jednak są one bardzo drogie, dlatego stanowią ponad 50% całościowego zysku w dziale klejów.

W ujęciu geograficznym najsilniejszym obszarem dla tej branży jest Azja i Pacyfik. Pod względem finansowym udział tego rejonu wynosi tyle samo, co Europy i Ameryki Północnej – po 35%, jednak produkuje się tam więcej farb, tuszy i klejów sieciowanych radiacyjnie niż w jakimkolwiek zakątku świata (udział 40%). W dodatku obszar ten rozwija się w oszałamiającym tempie – w ciągu najbliższych czterech lat jego udział w światowej produkcji ma się zwiększyć do 47%. Na dojrzałych rynkach europejskim i północnoamerykańskim produkcja środków sieciowanych radiacyjnie też rośnie, jednak stosunkowo powoli. Jeśli więc prognozy się sprawdzą, w roku 2017 już prawie połowa wszystkich produkowanych na świecie powłok, tuszy i klejów sieciowanych radiacyjnie będzie pochodziła z Azji.

Dane dotyczące rynku produktów sieciowanych radiacyjnie opublikowała firma konsultingowa Kusumgar, Nerlfi & Growney.

O samym procesie sieciowania radiacyjnego i jego potencjalnych zastosowaniach pisaliśmy w tekście Sieciowanie radiacyjne – ultrafiolet i elektrony.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA