a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneFarby tiksotropowe – bez kapania i zacieków

Farby tiksotropowe – bez kapania i zacieków

Tiksotropia to zjawisko bardzo przydatne w przypadku farb. Polega ono bowiem na zmianie lepkości pod wpływem naprężeń ścinających (np. intensywnego mieszania lub rozcierania pędzlem), co pozwala uzyskać farby, które łatwo się nanosi, ale nie kapią i nie ściekają nawet przy malowaniu sufitu.

farby tiksotropowe

fot. Jameswimsel (stockfreeimages.com)

Efekt ten został nazwany w 1935 roku przez Herberta Maxa Finlaya Freundlicha, niemieckiego chemika, wymyślony zaś przez niego termin „tiksotropia” ma swe korzenie w języku greckim (gr. thixis – dotyk) [1][2]. Dziś zjawiska tiksotropii nie trzeba szukać daleko. Efekt ten wykazuje choćby używana na co dzień pasta do zębów (normalnie przypominająca ciało stałe, zaś pod wpływem siły, wyciskana z tubki, przyjmująca formę półpłynną [3]) czy keczup w plastikowych butelkach (który właśnie dzięki tiksotropii wycieka z opakowania tylko wtedy, gdy użyjemy siły). Zjawisko to obserwuje się także dla struktur ludzkiego ciała – substancji podstawowej, która tworzy tkankę łączną [4]. W obrębie substancji tiksotropowej pozostawionej swobodnie pojawiają się nietrwałe wiązania wodorowe, nadające jej bardziej lepką konsystencję.

Potencjał tego zjawiska szybko uświadomili sobie wytwórcy farb. Nie kapiące z pędzla i nie ściekające ze ściany farby tiksotropowe są wybawieniem dla amatorów, którzy decydują się sami na własną rękę pomalować swoje mieszkanie. Normalna konsystencja farby tiksotropowej przypomina gęsty żel. Pod wpływem mieszania pędzlem zmniejsza ona swoją lepkość, można więc łatwo ją nanieść na podłoże. Kiedy jednak już się na nim znajdzie, szybko powraca do swojego poprzedniego stanu, dzięki czemu nie spływa ani nie kapie. Tiksotropia jest również bardzo przydatna przy malowaniu natryskowym, ponieważ pozwala nanosić grubsze warstwy farby bez ryzyka powstania zacieków [5].

Efekt ten uzyskuje się dzięki odpowiednim dodatkom włączonym w skład farby. Należą do nich między innymi związki na bazie krzemionki i organiczne tytaniany.

Opracowano na podstawie:
[1] everything2.com
[2] The Free Dictionary
[3] B. Krost, The Mystery of Thixotropy, Squidoo
[4] D. Juhan, Ground Substance
[5] ORCInternational