REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby przeciwporostowe poza przemysłem morskim

Farby przeciwporostowe są źródłem ogromnych korzyści dla branży morskiej i stoczniowej. Ale czy można je z pożytkiem wykorzystać także w innych gałęziach przemysłu?

farby przeciwporostowe

Zdaniem naukowców powłoki bazujące na farbach przeciwporostowych mogłyby na przykład posłużyć do utrzymania higieny w szpitalach i przychodniach. Fot. datarec (sxc.hu)

Na temat potencjalnego wykorzystania farb przeciwporostowych w innych niż morski sektorach przemysłu dyskutować będą uczestnicy zaplanowanej na 4-5 marca konferencji Marine Coatings organizowanej przez European Coatings. Część naukowców jednak już teraz zapowiedziała, jakie są ich pomysły.

Teluka Galhenage z North Dakota State University (USA) widzi przeciwporostowe farby poliuretanowo-siloksanowe w roli powłok na łopatki wiatraków w elektrowniach wiatrowych. Dzięki siloksanom powierzchnia jest gładka i łatwa w czyszczeniu, poliuretan zaś nadaje potrzebną twardość i wytrzymałość.

Dr Volkmar Stenzel z Instytutu Fraunhofera (Niemcy) skupia się na branży higienicznej. Zdaje sobie sprawę, że rozwiązania stosowane obecnie w przemyśle morskim nie nadają się do pokrywania mebli kuchennych czy elementów wystroju szpitali, ale innowacyjne formuły które obecnie są w fazie badań być może sprawdzą się w tej roli.

Seamus Jackson z Jotun Coatings (Norwegia) sugeruje, że podlegające kontrolowanej degradacji farby przeciwporostowe można stosować na podłoża, które muszą być stale obserwowane pod kątem rozwoju drobnoustrojów – na przykład drewno.

Asger Lindholdt z Danish Technical University (Dania) wspomina natomiast o rafineriach i stosowanych tam wymiennikach ciepła wykorzystujących wodę morską jako medium chłodzące. Zastanawia się także, czy możliwe byłoby przystosowanie farb przeciwporostowych do warunków lądowych i zabezpieczanie nimi wszelkich obszarów narażonych na porastanie roślinami i rozwój drobnoustrojów. Byłoby to bardzo wygodne i ograniczyłoby koszty czyszczenia.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA