a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby proszkowe do 2024 – raport Grand View Research

Farby proszkowe do 2024 – raport Grand View Research

Eksperci Grand View Research potwierdzają, że rynek farb proszkowych ma się wprost doskonale. Napędza go przede wszystkim zapotrzebowanie na estetyczne i wysokiej jakości wykończenia.

farby proszkowe raport Grand View Research

Fot. LoggaWiggler / pixabay.com

Do roku 2024 światowy rynek farb proszkowych ma już osiągnąć wartość 16,55 mld $. Co napędza jego rozwój? Przede wszystkim zapotrzebowanie na różne tekstury, kolory i grubości powłok, ale również na większą wytrzymałość.

Farby proszkowe są coraz chętniej wykorzystywane na ekstrudowanym aluminium, z którego produkuje się ramy okienne, futryny, fasady budowlane, wyposażenie kuchni i łazienek. Nie bez znaczenia są też coraz większe wydatki na budownictwo w takich krajach jak Chiny, USA, Meksyk, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Wietnam czy Singapur, oraz wysokie zapotrzebowanie na przyjazne środowisku rozwiązania.

Popularne farby hybrydowe

Najważniejszym obszarem zastosowań farb proszkowych jest sektor ogólny przemysłowy (20,7% światowego rynku w roku 2015). W USA, Brazylii, Japonii, Indiach i Chinach wysokie jest zapotrzebowanie na lakiery do zabezpieczania ciągników, charakteryzujące się bardzo dobrą ochroną antykorozyjną, wytrzymałością w warunkach atmosferycznych oraz dobrym zachowaniem w wysokich temperaturach. Oprócz sprzętu rolniczego farb proszkowych używa się także do ochrony sprzętu do ćwiczeń, szaf biurowych, laptopów, telefonów komórkowych i innego sprzętu elektronicznego.

Najszybciej rozwijającym się sektorem, jeśli chodzi o rodzaj farb proszkowych, są natomiast hybrydowe produkty epoksydowo-poliestrowe – w latach 2016-2024 sektor ten ma rosnąć w tempie 8,1% rocznie. Są one odporne na żółknięcie i oferują czyste, wyraziste kolory, dlatego są coraz częściej stosowane na sprzęcie domowym, różnego rodzaju maszynach i urządzeniach.

Producenci stawiają na innowacje

Geograficznie natomiast szybko będzie się rozwijać Ameryka Północna, gdzie farby proszkowe są chętnie wybierane w sporcie, a także w dynamicznie się rozwijającej branży samochodowej. W dodatku coraz większe są tam obawy związane z LZO. Duże wzrosty zanotuje również Ameryka Łacińska (7,5% rocznie w prognozowanym okresie).

Najwięksi gracze na rynku to obecnie PPG Industries, AkzoNobel, Sherwin-Williams, Axalta Coating Systems oraz BASF – w roku 2015 firmy te kontrolowały 35% rynku. Inni ważni producenci to Valspar, Nippon Paint, Kansai Paint oraz Jotun. Wszyscy oni kładą nacisk na innowacje – dlatego też w roku 2014 Sherwin-Williams zaproponował pierwszą poliestrową farbę proszkową na płyty MDF, zaś w 2015 AkzoNobel wprowadził na rynek ultraodbijającą powłokę Interpon ReFlex, która pomaga nawet o 30% zredukować wydatki na oświetlenie.

Źródło: Grand View Research