REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby ochronne – badanie na Morzu Północnym

Na Morzu Północnym przeprowadzono testy kilku powłok ochronnych na konstrukcje morskich elektrowni wiatrowych. Badanie trwało trzy lata i miało pokazać, które powłoki najlepiej sprawdzają się w tak wymagających warunkach.

farby ochronne

Fot. Jonas B_Foter_CC BY

W ramach testów badano właściwości powłok w trzech strefach ekspozycji: strefie rozpryskowej wody morskiej, w strefie przejściowej oraz podwodnej. Badaniom poddano jedno- i wielowarstwowe powłoki organiczne, natryskowe powłoki metaliczne oraz kombinacje tych dwóch systemów.

Przy ocenie powłok zwracano uwagę między innymi na intensywność porastania, adhezję i integralność warstwy oraz skuteczność ochrony antykorozyjnej w przypadku różnych elementów konstrukcji, takich jak kołnierz, spawy czy połączenia śrubowe. Idealny system powinien mieć jak najlepszą odporność mechaniczną, a w razie ewentualnych uszkodzeń i przerwania ciągłości gwarantować mimo wszystko stałą ochronę antykorozyjną.

Ostatecznie stwierdzono, że w trudnych warunkach morskich najlepiej radzi sobie powłoka typu duplex składająca się z natryskowej warstwy metalicznej Zn/Al, przejściowej warstwy epoksydowej wzmocnionej cząstkami oraz nawierzchniowej warstwy poliuretanowej. Więcej na temat badania i jego wyników można przeczytać w artykule opublikowanym na łamach czasopisma Renewable Energy.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA