Warunki na rynku sprzyjają branży farb morskich – ochrona środowiska i efektywność są w cenie, dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na wysokiej jakości powłoki przeciwporostowe. Pozytywne prognozy prezentuje najnowszy raport Global Market Insights.
Zgodnie z raportem Global Market Insights do końca roku 2024 rynek farb morskich ma już osiągnąć wartość 14,15 mld €.
Budowa i konserwacja
Głównym czynnikiem napędzającym rozwój rynku jest dynamicznie działający przemysł stoczniowy, głównie w Chinach, ale również w Japonii, Korei Południowej, na Filipinach i Tajwanie. Coraz większą uwagę zwraca się przy tym na sprawność, trwałość i efektywność pracy statków, którym sprzyjają wysokiej jakości powłoki lakiernicze – dlatego przemysłowcy coraz chętniej w nie inwestują.
Oprócz tego prowadzi się dużo prac w suchym doku, stąd duże zapotrzebowanie na powłoki przeciwporostowe. Nawet jeżeli produkcja statków w najbliższych latach spadnie, pracy dostarczą producentom farb okręty wyprodukowane w minionej dekadzie, wymagające konserwacji i napraw.
Problemy z LZO
Wśród czynników niekorzystnie wpływających na rozwój rynku można natomiast wymienić zmienne ceny surowców (ropa naftowa, miedź, dwutlenek tytanu) oraz ograniczenia zawartości LZO. Mimo intensywnych prac technologicznych, farby dla przemysłu stoczniowego wciąż jeszcze oparte są w większości na toksycznych dodatkach i wykazują stosunkowo dużą emisję LZO, dlatego wprowadzane regulacje prawne mogą sprawić producentom duży kłopot.
Źródło: european-coatings.com