a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneFarby i technologie z nagrodą R&D 100 Awards

Farby i technologie z nagrodą R&D 100 Awards

W połowie listopada w Orlando wręczone zostały, jak co roku, nagrody R&D 100 Awards. Są to wyróżnienia przyznawane przez czasopismo „R&D Magazine” za nowe, przełomowe technologie. Wśród nich znalazły się również rozwiązania dla branży farb i powłok.

farby technologie R&D 100 Awards

Fot. TeroVesalainen / pixabay.com

100 laureatów wybranych zostało spośród 500 finalistów ogłoszonych kilka miesięcy wcześniej. Wśród technologii wyróżnionych w tym roku znalazło się także kilka produktów lakierniczych i klejów oraz rozwiązań dla branży farbiarskiej. To świetny przegląd aktualnego stanu wiedzy i rozwoju w dziedzinie farb i powłok.

Nowinki w walce z korozją

Rust-Oleum – marka należąca do Grupy RPM – otrzymała nagrodę za MetaPrime, samonaprawiający się podkład epoksydowy na podłoża metalowe. Charakteryzuje się on świetną adhezją do podłoża nawet po jego uszkodzeniach i odkształceniach, a także zapewnia doskonałą ochronę antykorozyjną. Z kolei koncern PPG zgarnął dwie nagrody – za podkład do kompaktowego procesu lakierniczego, stosowanego w produkcji samochodów OEM, oraz za Liquid Nails Fuze-It All Surface, klej konstrukcyjny na wiele podłoży, od betonu aż po szkło, silnie wiążący i odporny na wilgoć.

Firmy General Motors i Forge Nano otrzymały wspólną nagrodę za ultracienką, wielofunkcyjną powłokę hybrydową. Firma Forge Nano, wcześniej znana pod nazwą PneumatiCoat Technologies, specjalizuje się w nanopowłokach oraz osadzaniu warstw atomowych. Uzyskiwane w ten sposób pokrycia mają wysoką odporność antykorozyjną i gwarantują bardzo dobrą izolację elektryczną lub, w zależności od potrzeb, przewodność.

Dla większego bezpieczeństwa

Rekordzistą okazał się koncern Dow Chemical Company, obecnie oddział DowDuPont, który zdobył aż 10 nagród (a 20 razy pojawił się na liście finalistów). Laury przyznano mu m.in. za przewodzący ciepło klej Dow Corning TC-2022 (na części samochodowe), klej akrylowy Ecoground Waterborne Acrylic Binder System (do otrzymywania gumowatych nawierzchni na placach zabaw, trasach do biegania, w szkołach i innych obiektach publicznych) oraz powłokę na opakowania na żywność Syl-Off EM 7978.

Firma TruDesign LLC wyróżniona została za powłoki do zastosowania w druku 3D, jedną odporną na wysokie temperatury oraz drugą do zastosowań w temperaturze pokojowej. Zostały one opracowane we współpracy z Polynt Composites oraz Oak Ridge National Laboratory. Samo Oak Ridge National Laboratory zgarnęło natomiast dziewięć nagród, m.in. za materiały pozwalające kontrolować naprężenia szczątkowe i zniekształcenia w konstrukcjach, które były poddane spawaniu lub wyprodukowane metodą wytwarzania przyrostowego. Jak twierdzą eksperci, materiały te w przyszłości zwiększą bezpieczeństwo i umocnią starzejącą się infrastrukturę.

Na wzmiankę wśród nagrodzonych w tym roku przez magazyn R&D zasługuje również opracowana przez Southwest Research Institute technologia High Power Impulse Plasma Source (HiPIPS), służąca do otrzymywania powłok przy użyciu plazmy o wysokiej gęstości w niskich temperaturach i ciśnieniu atmosferycznym. Innowację można wykorzystać do powlekania tworzyw sztucznych i tkanin i może być przyjazną środowisku alternatywą dla galwanizacji.

Źródło: paintsquare.com