a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaFarby do drewna w Europie

Farby do drewna w Europie

Sytuacja ekonomiczna w Europie jest bardziej zróżnicowana, niż wskazują na to ogólnoświatowe raporty. Podczas gdy Zachód rzeczywiście zmaga się z kryzysem, w Europie Środkowej i Wschodniej kwitną nowe przedsiębiorstwa i rozwija się przemysł. Dotyczy to także rynku lakierów i farb do drewna.

farby do drewna

fot. mimica (rgbstock.com)

Źródłem zapotrzebowania na powłoki do drewna są dziś przede wszystkim budownictwo i branża meblarska. Europa Środkowa i Wschodnia natomiast rozbudowuje się obecnie w tempie oszałamiającym. W Polsce, zgodnie z badaniami PMR Consulting, tylko w pierwszej połowie roku 2012 liczba nowo powstałych budynków wzrosła o 25%.

Również jeśli chodzi o produkcję mebli wschód Europy nie próżnuje. Przedsiębiorcy z Zachodu przenoszą tu swe zakłady z powodu niższych kosztów produkcji i korzystnych cen surowców. Drewno jest tu łatwo dostępne – to obszar, który porastają tysiące hektarów lasów. Dlatego też w wyjątkowo dobrej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa z Niemiec, Austrii czy Szwajcarii, zaawansowane technologicznie a przy tym z dobrym dostępem do stwarzającej duże szanse rozwoju Europy Środkowej i Wschodniej. Szczególne pole do popisu w obecnej sytuacji mają jednak nie rynkowi giganci, lecz małe firmy, które są elastyczne i mogą się łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb rynku.

Szczęśliwie dla produkujących farby do drewna, materiał ten przechodzi obecnie swój renesans. Dlaczego? Po pierwsze domy z drewnianymi wykończeniami oznaczają oszczędność. Nie dlatego, że sam materiał jest tańszy, lecz dlatego, że jako budulec poddany jest już wstępnej obróbce, co znacznie przyspiesza budowę. Po drugie – ze względów estetycznych. Drewno daje wiele możliwości jego kształtowania i wyrażania w ten sposób własnej kreatywności, a do tego sugeruje bliskość z naturą, która jest dziś w modzie (nie tylko zresztą w branży budowlanej i meblarskiej).

Klienci konsekwentnie poszukują więc także farb i powłok, które podkreślą naturalne piękno drewna. Obróbka tak dyskretna, że niezauważalna – tak można w skrócie opisać obecne trendy. Paradoksalnie natomiast efekt taki wymaga szczególnie zaawansowanych materiałów i technologii. Producenci lakierów do drewna na pewno nie będą się więc w najbliższym czasie nudzić, na możliwości rozwoju również jednak nie powinni narzekać – Europa Środkowa i Wschodnia stoją przed nimi otworem.

Źródło: coatingsworld.com