REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Farby do drewna w Europie

Sytuacja ekonomiczna w Europie jest bardziej zróżnicowana, niż wskazują na to ogólnoświatowe raporty. Podczas gdy Zachód rzeczywiście zmaga się z kryzysem, w Europie Środkowej i Wschodniej kwitną nowe przedsiębiorstwa i rozwija się przemysł. Dotyczy to także rynku lakierów i farb do drewna.

farby do drewna

fot. mimica (rgbstock.com)

Źródłem zapotrzebowania na powłoki do drewna są dziś przede wszystkim budownictwo i branża meblarska. Europa Środkowa i Wschodnia natomiast rozbudowuje się obecnie w tempie oszałamiającym. W Polsce, zgodnie z badaniami PMR Consulting, tylko w pierwszej połowie roku 2012 liczba nowo powstałych budynków wzrosła o 25%.

Również jeśli chodzi o produkcję mebli wschód Europy nie próżnuje. Przedsiębiorcy z Zachodu przenoszą tu swe zakłady z powodu niższych kosztów produkcji i korzystnych cen surowców. Drewno jest tu łatwo dostępne – to obszar, który porastają tysiące hektarów lasów. Dlatego też w wyjątkowo dobrej sytuacji znajdują się przedsiębiorstwa z Niemiec, Austrii czy Szwajcarii, zaawansowane technologicznie a przy tym z dobrym dostępem do stwarzającej duże szanse rozwoju Europy Środkowej i Wschodniej. Szczególne pole do popisu w obecnej sytuacji mają jednak nie rynkowi giganci, lecz małe firmy, które są elastyczne i mogą się łatwo dostosować do zmieniających się potrzeb rynku.

Szczęśliwie dla produkujących farby do drewna, materiał ten przechodzi obecnie swój renesans. Dlaczego? Po pierwsze domy z drewnianymi wykończeniami oznaczają oszczędność. Nie dlatego, że sam materiał jest tańszy, lecz dlatego, że jako budulec poddany jest już wstępnej obróbce, co znacznie przyspiesza budowę. Po drugie – ze względów estetycznych. Drewno daje wiele możliwości jego kształtowania i wyrażania w ten sposób własnej kreatywności, a do tego sugeruje bliskość z naturą, która jest dziś w modzie (nie tylko zresztą w branży budowlanej i meblarskiej).

Klienci konsekwentnie poszukują więc także farb i powłok, które podkreślą naturalne piękno drewna. Obróbka tak dyskretna, że niezauważalna – tak można w skrócie opisać obecne trendy. Paradoksalnie natomiast efekt taki wymaga szczególnie zaawansowanych materiałów i technologii. Producenci lakierów do drewna na pewno nie będą się więc w najbliższym czasie nudzić, na możliwości rozwoju również jednak nie powinni narzekać – Europa Środkowa i Wschodnia stoją przed nimi otworem.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA