a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaFarby do drewna – co czeka rynek?

Farby do drewna – co czeka rynek?

Światowe budownictwo szybko się rozwija. Wciąż popularnym materiałem pozostaje drewno, dlatego rośnie też zapotrzebowanie na farby do podłoży drewnianych. Co czeka rynek w najbliższych latach? Jakie produkty dominują? I czy farby wodorozcieńczalne wezmą szturmem światowy rynek?

farby do drewna

Fot. kissu / pixabay.com

W porównaniu z całym rynkiem farb, którego wartość w zeszłym roku wyniosła 125 mld €, a wielkość 40 mld litrów, farby do drewna to branża raczej niewielka. Według firmy Orr & Boss stanowią one 6-7% wszystkich farb i lakierów, zarówno pod względem wartości, jak i wielkości, co daje ok. 8,6 mld € oraz 2,6 mld litrów.

Inna firma, Markets and Markets, szacuje wartość rynku na trochę więcej, bo ok. 9,95 mld €. Analitycy ustalili tę wartość na podstawie zapotrzebowania na żywice do drewna (2,98 mld €), które stanowią ok. 30% wartości rynku. Pozostając przy żywicach, do roku 2021 ich rynek ma rosnąć w tempie 5,4% rocznie, co oznacza, że za cztery lata będą warte 3,83 mld €. A zakładając, że proporcje się nie zmienią, cały rynek będzie już wtedy wart 12,6 mld €.

Azjatycka dominacja

Sytuacja geograficzna wygląda podobnie jak w przypadku innych rodzajów farb – największym rynkiem pozostaje Azja i Pacyfik. Analitycy różnych firm zgodnie oceniają udział tego regionu na ok. 60% całego rynku. Orr & Boss podaje 61% rynku pod względem wartości, czyli 5,25 mld €, oraz 65% pod względem wielkości, czyli 1,7 mld litrów.

Dodatkowo według wstępnych prognoz Azja będzie się bardzo szybko rozwijać – w tempie 13% pod względem wielkości i 15% pod względem wartości. Europa pozostaje na drugim miejscu, Ameryka zaś na trzecim.

Boom na ekologię? Niekoniecznie…

Większość farb do drewna dostępnych na rynku to wciąż produkty rozpuszczalnikowe – stanowią one 60-70% całego rynku. 40% to udział standardowych systemów rozpuszczalnikowych, 25% – farb rozpuszczalnikowych o wysokiej zawartości części stałych. Produkty wodorozcieńczalne i sieciowane radiacyjnie to razem prawie 30% rynku.

W ostatnich latach wiele mówi się o ekologii i przejściu od rozpuszczalników do farb wodorozcieńczalnych lub sieciowanych UV. I rzeczywiście, taka tendencja pojawi się również na rynku farb do drewna, ale nie będzie ona zbyt wyraźna i dotyczyć będzie głównie Europy i Ameryki Północnej. A ponieważ zdecydowaną większość rynku stanowi wciąż Azja i Pacyfik, w tym regionie zaś przyjazne środowisku produkty nie są tak faworyzowane, nie spodziewajmy się w najbliższym czasie wielkiego boomu na lakiery wodorozcieńczalne.

Źródło: european-coatings.com