Indyjski wytwórca mebli i komponentów z metalu sięgnął po farby proszkowe jednego z europejskich koncernów. Firma Aakaar poszukiwała przyjaznej środowisku alternatywy dla procesu chromowania, równocześnie mając na uwadze estetykę wykończenia.
Jeden z czołowych producentów metalowych mebli i komponentów, indyjski Aakaar, nawiązał współpracę z koncernem AkzoNobel. Celem było znalezienie alternatyw dla standardowego procesu powlekania elektrolitycznego – procesu czaso- i energochłonnego, kosztownego oraz generującego dużą ilość odpadów.
W poszukiwaniu alternatyw
Aakaar Iron Creations zaopatruje jedne z największych marek w USA i Europie – 90% jego przychodu pochodzi z rynku amerykańskiego. Do uzyskiwania chromowanych wykończeń na swoich wyrobach firma stosowała do tej pory standardową metodę chromowania. Ponieważ jednak szkodzi ona środowisku, Aakaar postanowił poszukać alternatyw.
W ten sposób nawiązał współpracę z AkzoNobel. Jak komentuje Subhashish Das, dyrektor generalny Aakaar Iron Creations:
Poszukiwaliśmy procesu, który zapewni piękne wykończenie, z jakiego jesteśmy znani, a równocześnie będzie dużo bardziej zrównoważony. To ważne nie tylko z punktu widzenia naszego biznesu, ale również dla naszych klientów, którzy zawsze interesują się przyjaznymi środowisku rozwiązaniami i chętnie zaopatrują się u firm przywiązujących wagę do zrównoważonego rozwoju.
Indyjski producent potrzebował powłoki proszkowej, która zapewni wygląd niklowo-chromowanej powierzchni. Rozwiązaniem okazała się farba Interpon Cr Chrome Effect. Aakaar jest pierwszym wytwórcą z Indii, który będzie ją stosował na skalę masową.
Korzyści z farb proszkowych
Obecnie Aakaar Iron Creations bada możliwości wykorzystania innych produktów Interpon – przede wszystkim na rozwijanej właśnie nowej linii mebli ogrodowych, które wymagają doskonałego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi i korozją. Okazało się, że farby proszkowe AkzoNobel nie tylko pozwalają Aakaar Iron Creations być bardziej eko, ale również usprawniają produkcję. Jak wyjaśnia Subhashish Das:
Kiedy aplikujesz farbę ciekłą, mniej niż 60% zamienia się w końcowy produkt – powłokę. W przypadku proszków wykorzystane zostaje od 80 do 90% materiału, cały proces malowania jest dużo prostszy, a nadmiarowa ilość farby może być łatwo wychwycona i ponownie wykorzystana. To sprawia, że technologia ta jest bardziej opłacalna.
Źródło: Interpon