REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Europa Wschodnia i farby – raport IRL

Zgodnie z najnowszym raportem IRL rynek farb w Europie Wschodniej czeka kilka lat stabilnego rozwoju. Sytuacja gospodarcza największego odbiorcy farb w tej części świata – Rosji – jest co prawda niezbyt korzystna, ale za to szybko wzrasta zapotrzebowanie ze strony Turcji.

Europa Wschodnia

Turcja będzie w najbliższych latach najszybciej rozwijającym się rynkiem farb w Europie Wschodniej.
Fot. DrTH80 / Foter.com / CC BY

Raport przygotowano w oparciu o dane z roku 2013. Zgodnie z ustaleniami analityków zapotrzebowanie na farby w Europie Wschodniej wynosi 2,8 mln ton. Prognozy wskazują na to, że do roku 2018 wzrośnie do ponad 3,3 mln ton, a więc rynek będzie się rozwijać w tempie 2,7% rocznie.

Największym konsumentem farb w tej części świata jest Rosja – przypada jej aż 54% zapotrzebowania. Rosyjska gospodarka zwolniła jednak tempo rozwoju ze względu na niższe ceny oleju oraz sankcje nałożone przez państwa Zachodu, toteż najszybciej rozwijającym się rynkiem będzie Turcja. Dynamiczny rozwój to w tym wypadku zasługa rosnącej liczby ludności oraz coraz większego zapotrzebowania na lokalne produkty.

Farby architektoniczne i dekoracyjne stanowią w Europie Wschodniej 59% całego rynku farb, choć proporcje te różnią się w poszczególnych krajach. Najszybciej rozwijającym się sektorem branży będą jednak przemysłowe farby do drewna oraz farby proszkowe. Te pierwsze wykorzystywane są przede wszystkim przez kwitnącą w Turcji branżę meblarską, drugie natomiast przestają być już postrzegane jako technologiczna nowinka i stają się coraz popularniejsze.

Badaniem IRL objęto 10 krajów Europy Wschodniej: Armenię, Białoruś, Estonię, Gruzję, Litwę, Łotwę, Mołdawię, Rosję, Turcję oraz Ukrainę. Rynek farb podzielono na 9 sektorów: architektoniczne / dekoracyjne, przemysłowe do drewna, ochronne, morskie, samochodowe OEM, samochodowe do napraw, proszkowe, ogólne przemysłowe oraz farby do tworzyw sztucznych.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA