a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweElastyczne wyświetlacze dzięki powłokom

Elastyczne wyświetlacze dzięki powłokom

Nasze smartfony i tablety korzystają dziś z najnowszych technologii, wciąż jednak pozostaje pewien problem do przeskoczenia. Zna go każdy, kto choć raz próbował usiąść mając swój telefon w tylnej kieszeni spodni – urządzenia te są sztywne. Prace nad nadaniem im elastycznej formy trwają, ale wymaga to nowoczesnych powłok, które pozwolą zachować odpowiednią przewodność.

elastyczne wyświetlacze

Czy technologia opracowana przez specjalistów Leibniz-Institute for New Materials zrewolucjonizuje branżę elektroniczną? Fot. INM

Elastycznymi wyświetlaczami do smartfonów i tabletów zajmują się między innymi specjaliści z INM – Leibniz-Institute for New Materials. Wyświetlacze tego typu wymagają specjalnych tuszów. Do ich produkcji naukowcy wykorzystują tzw. TCO (ang. Transparent Conducting Oxides – przezroczyste tlenki przewodzące).

Jak wyjaśnia Peter William de Oliveira, szef działu Optical Materials Program Division, w opracowanej przez INM technologii tusz powstaje poprzez dodanie rozpuszczalnika oraz specjalnego spoiwa dla TCO. Spoiwo spełnia kilka funkcji: nie tylko sprawia, że nanocząstki TCO wykazują dobrą adhezję na powierzchni, ale i nadaje całej powłoce elastyczność. W ten sposób przewodzi ona prąd nawet gdy jest zdeformowana.

Tusz nanosi się metodą druku wklęsłego, a następnie poddaje sieciowaniu promieniowaniem UV w temperaturze 150°C. Zdaniem technologów dzięki tej technice możliwa będzie bezproblemowa i niedroga produkcja ścieżek przewodzących, nawet na skalę masową. Wykorzystując natomiast modelowane walce będzie można tym sposobem nadrukowywać przewodzące powłoki nawet na bardzo duże powierzchnie.

Obecnie przewodzące powłoki z TCO otrzymuje się zwykle poprzez napylanie w wysokiej próżni, co jest techniką bardzo kosztowną i kłopotliwą.

Źródło: european-coatings.com