Jak wiadomo, farby rozpuszczalnikowe nie służą środowisku. Ich wodorozcieńczalne odpowiedniki mają jednak szereg wad, które zniechęcają do ich stosowania. Aby przełamać ten schemat i opracować uniwersalną, zgodną z normami, odporną na warunki atmosferyczne i dostosowaną do wymagań przemysłu wodorozcieńczalną farbę do drewna powstał projekt Ecovarn.
W ramach programu Ecovarn europejskie firmy i jednostki badawcze szukają sposobów, by nadać farbom wodorozcieńczalnym większą trwałość i funkcjonalność. Wszystkie chwyty dozwolone – w badania angażuje się więc nanotechnologie, odnawialne surowce i cały szereg innowacyjnych technik i środków chemicznych. Cele? Powłoki, którym niestraszne tarcie i zarysowania, a do tego odpychają brud. I oczywiście są w pełni zgodne z unijnymi rozporządzeniami ograniczającymi zawartość LZO.
Nie ulega wątpliwości, że przedsięwzięcie to jest potrzebne – przemysł drzewny w Europie to prawie 230 mld euro i 380 tysięcy funkcjonujących przedsiębiorstw. Jego największymi sektorami jest meblarski i budowlany (razem 68% całej branży), i właśnie ich potrzebom służy program Ecovarn.
Sam segment meblarski wart jest 115 mld euro i angażuje 155 tysięcy firm. W 2006 roku meble drewniane stanowiły w Europie 63% wszystkich sprzedanych, zaś mniej więcej połowa z nich może być produkowana z wykorzystaniem technologii opracowywanych przez Ecovarn. W drewnianych elementach budowlanych specjalizuje się natomiast 110 tysięcy europejskich przedsiębiorstw. Elementy te to przede wszystkim drzwi, okna i parkiety, a także budynki w całości zbudowane z drewna. Tutaj również ekologiczne lakiery mają szerokie pole do popisu.
Produktów do malowania drewna sprzedaje się więc dużo (w 2008 roku w Europie ich produkcja osiągnęła ponad 400 tysięcy ton), ale niestety 80% z nich to wciąż tradycyjne produkty rozpuszczalnikowe. Wysiłek podjęty przez uczestników Ecovarn ma pomóc znacznie zredukować tę liczbę, a przy okazji zaoszczędzić prawie 50 mln euro.
Rezultaty, podsumowane na spotkaniu kończącym projekt, są bardzo obiecujące. Oby tak dalej, a skuteczna i w pełni ekologiczna ochrona drewna stanie się wreszcie rzeczywistością.
Firmy i organizacje, które zdecydowały się wziąć udział w projekcie Ecovarn:
Confemadera
Pasyvex
Lesarski grozd
ICSAM
RBE
Stilles
Albamobel
Tecnologias Avanzadas Inspiralia
Institucio Tecnologico de Aragon
Fraunhofer Institut
Źródło: Ecovarn