a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłowedo drewnaDrzwi i okna – jak malować?

Drzwi i okna – jak malować?

Na jeden z suchych, chłodniejszych dni letnich warto zaplanować odmalowanie okien i drzwi. Są one wizytówką naszego domu, dlatego powinny prezentować się jak najlepiej.

drzwi i okna

W stylu greckim… Fot. arkosfl (freeimages.com)

Jak pisaliśmy niedawno, kolor naszych drzwi wejściowych mówi o nas wiele, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dla tych, których myśl ta zainspirowała do przemalowania swoich drzwi lub okien, podajemy kilka cennych wskazówek.

Odpowiednie warunki…

Temperatura powietrza przy malowaniu drzwi i okien nie powinna być niższa niż 5°C – obecnie więc, w miesiącach letnich, nie ma z tym problemu. Nie powinna być jednak również zbyt wysoka. Podczas gdy niskie temperatury spowalniają schnięcie farby i mogą się przyczynić do jej matowienia, wysokie grożą zbyt szybkim schnięciem i powstaniem pęcherzy. Optymalna temperatura to 10-25°C. Pamiętajmy też, aby nie malować powierzchni wystawionych akurat na silne działanie słońca.

Ważna jest również wilgotność względna. Nie powinna ona przekraczać 80-85%. Pierwszy słoneczny dzień po kilkudniowej ulewie zawsze daje nam spory zastrzyk energii, ale zabranie się wówczas za malowanie nie jest dobrym pomysłem. Lepiej poczekać jeszcze dzień lub dwa, żeby wilgotność spadła i nie pokrzyżowała nam planów.

…i odpowiednia farba

Malując okna i drzwi zewnętrzne warto zainwestować w farbę, która będzie zapewniała możliwie jak najlepszą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Nie chcemy przecież za kilka miesięcy powtarzać całej zabawy… W tej roli najlepiej sprawdzą się emalie alkidowe, które zabezpieczają skuteczniej niż zwykłe akryle. Oczywiście prócz tego należy zakupić farbę gruntującą, która zapewni dobrą przyczepność do podłoża. Najlepiej, aby była w kolorze zbliżonym do odcienia farby kryjącej.

drzwi i okna

…czy irlandzkim? Fot. sumeja (freeimages.com)

Przed malowaniem…

Zanim zaczniemy machać pędzlem, należy odpowiednio zabezpieczyć malowane obiekty. Okna uszczelniamy kitem szklarskim, a ślusarkę okienną demontujemy lub zabezpieczamy przy pomocy taśmy malarskiej (co należy uczynić też z szybą). Drewniane powierzchnie dokładnie szlifujemy i odpylamy. Podobnie postępujemy z drzwiami – zabezpieczamy zamki i dokonujemy szlifowania. Drzwi najlepiej malować po zdjęciu ich z zawiasów i stabilnym poziomym ułożeniu, o ile oczywiście jest taka możliwość.

…i w trakcie

Oto kilka ważnych wskazówek dotyczących samego procesu malowania:

  • Malowanie ram okiennych zaczynamy zawsze od górnych partii, podobnie jak w przypadku drzwi (jeżeli nie zdjęliśmy ich z zawiasów).
  • Długie, pewne pociągnięcia pędzla wzdłuż rysunku słojów zapewnią nam gładką i równomierną powłokę.
  • Dużą powierzchnię drzwi warto podzielić na mniejsze prostokąty, aby malowanie było wygodniejsze.
  • Warstwy farby powinny być cienkie – jeżeli chcesz uzyskać dobre krycie, lepiej nanieś kilka cienkich warstw zamiast jednej grubej.
  • Na styku ramy/kitu i szkła nanieś na powierzchni szyby cieniutki (1-2 mm) pasek farby – obramowanie, które będzie zapobiegało wnikaniu wody między kit a szybę.
  • Jeżeli do malowania używasz produktu półtransparentnego, jego ostateczny wygląd będzie zależał od rodzaju drewna, jego odcienia oraz ilości naniesionych warstw. Zrób najpierw próbę na niewielkiej powierzchni, żeby sprawdzić, jak uzyskać pożądany efekt.

A może któraś z propozycji firmy Valspar? Fot. arch. Valspar

Opracowano na podstawie:
Malowanie drzwi i okien
Jak malować drzwi i okna drewniane
Porady techniczne