REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Drewno budowlane – jeszcze bardziej ekologiczne

Drewno przeżywa dziś swój renesans jako materiał budowlany. Dlatego też technolodzy Covestro, we współpracy z czterema innymi partnerami, opracowali nowe, bardziej ekologiczne warstwy poliuretanowe, które uczynią materiały drewniane przyjaźniejszymi środowisku.

drewno budowlane

Fot. matuska / pixabay.com

Po latach zapomnienia konstrukcje drewniane na nowo pojawiają się w przestrzeni miejskiej. Z reguły w roli materiałów budowlanych wykorzystuje się dziś drewno klejone warstwowo oraz laminowane krzyżowo. Obydwa składają się z warstw drewna oraz cienkich warstw żywicy poliuretanowej; dodatkowo w roli wzmocnienia stosuje się włókna aramidowe, szklane lub węglowe, które poprawiają stabilność konstrukcji.

Niestety wykorzystywane w tym wypadku poliuretany są otrzymywane najczęściej z pochodnych ropy naftowej, co nie służy środowisku. Dlatego też technolodzy firmy Covestro podjęli próbę opracowania nowych, bardziej ekologicznych żywic i włókien dla drewnianych materiałów budowlanych.

90% odnawialnych surowców

Ekologiczna alternatywa proponowana przez naukowców to żywica będąca kombinacją organicznych, alifatycznych poliizocyjanianów i polioli na bazie olejów roślinnych. Otrzymane w ten sposób poliuretany wykazują słabą palność oraz dobrą odporność na warunki atmosferyczne, dlatego nie wymagają stosowania żadnych dodatków poprawiających ich właściwości.

Jako wzmocnienie natomiast zaproponowano włókna celulozowe otrzymane z regenerowanej celulozy. Jak podkreśla dr Paul Heinz z Covestro, koordynator projektu badawczego, jest to pierwszy materiał wzmacniający do drewna, który jest otrzymywany przynajmniej w 90% z odnawialnych surowców.

Drewno zapuści korzenie?

Produkcja nowego typu materiałów miałaby się odbywać metodą prasowania ciągłego. Fraunhofer Institute uruchomił już pilotażową linię, która produkuje ekologiczne drewno konstrukcyjne w formie płaskich profili. Obecnie trwa testowanie narzędzi i parametrów procesu.

W kolejnym kroku w ramach projektu firma Sortimo wyprodukuje wzorcowy element w standardzie przemysłowym, który posłuży, by ocenić potencjał techniczny, ekonomiczny i ekologiczny nowego materiału pod kątem wykorzystania w branży budowlanej. Będzie to element z drewna bukowego, które jest obecnie coraz bardziej dostępne ze względu na restrukturyzację lasów. Projekt wspiera niemieckie ministerstwo polityki żywnościowej i rolnictwa.

Dzięki nowemu materiałowi drewno zyskać może jeszcze większe zainteresowanie inwestorów, jako materiał niedrogi, wytrzymały, a do tego zgodny z zasadami zielonego budownictwa. I na dobre zakorzenić się w światowej branży budowlanej.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA