REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Deklaracja Środowiskowa Produktu – po co?

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę poświęca się środowisku. Nie wystarczy, żeby produkt był wydajny i skuteczny – aby mógł awansować do rangi produktu idealnego, musi też wyrządzać jak najmniej szkód naszej planecie. Liczą się więc wszelkie proekologiczne certyfikaty. Jednym z nich jest uznawana na całym świecie Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD).

Deklaracja Środowiskowa Produktu (EPD)

fot. ervinbacik (rgbstock.com)

Deklaracja Środowiskowa przyznawana jest materiałom i elementom budowlanym na podstawie oceny całego cyklu życia produktu (Life Cycle Assessments – LCA) – od jego wytworzenia (jakie wykorzystuje surowce, czy proces produkcyjny pochłania dużo energii) poprzez użytkowanie (trwałość) aż po możliwości recyklingu. Oczywiście różne rodzaje substancji, materiałów i obiektów ocenia się inaczej, dlatego sformułowano tzw. Zasady Kategorii Produktu, dzięki którym można porównać ze sobą np. dwa różne rodzaje impregnatów.

Obecnie prowadzi się działania zmierzające do tego, by jak najwięcej przedsiębiorstw zainteresowało się certyfikatem EPD i postarało się go zdobyć. Pomagają w tym od niedawna wspólnie dwie duże organizacje zajmujące się badaniem materiałów i chemikaliów – ASTM International i Adhesive and Sealant Council (ASC). Zrzeszają one wiele firm z branży budowlanej (ASTM – ok. 30 tysięcy członków z całego świata, w tym wielu wytwórców farb i lakierów), mogą więc łatwo do nich dotrzeć i dać do zrozumienia, że certyfikat EPD typu III ma w przemyśle duże znaczenie i warto w niego zainwestować.

Przedsiębiorcy, którzy dadzą się przekonać do EPD, na pewno na tym nie stracą. Także klienci coraz częściej zwracają bowiem uwagę na kwestie ekologiczne i chętniej wybierają produkty, których bezpieczeństwo potwierdzają certyfikaty.

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA