REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Degradowalny poliuretan na farby przeciwporostowe

Naukowcy z Chin otrzymali poliole poliestrowe, które po zmieszaniu z czynnikiem sieciującym pozwalają otrzymać degradowalne poliuretany, idealne jako materiał na powłoki przeciwporostowe.

farby przeciwporostowe

Fot. Phillip Collier / freeimages.com

Opisywane poliole poliestrowe otrzymywane są metodą polikondensacji. Po dodaniu czynnika sieciującego uzyskać z nich można degradowalne poliuretany, które poddane zostały badaniu w sztucznej i naturalnej wodzie morskiej.

Testy w sztucznej wodzie morskiej wykazały, że otrzymany materiał ulega erozji. Jego właściwościami mechanicznymi można sterować poprzez zmianę zawartości ɛ-kaprolaktonu/trimetylolopropanu wykorzystanych do otrzymania polioli. Dzięki temu jony miedzi mogą być stopniowo uwalniane z otrzymanej powłoki. Badania w środowisku morskim potwierdziły, że otrzymane w ten sposób poliuretany są doskonałym materiałem na powłoki przeciwporostowe.

Artykuł na ten temat ukazał się w czasopiśmie Progress in Organic Coatings.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA