a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbBez kategoriiCzyszczenie elewacji malowanych proszkowo

Czyszczenie elewacji malowanych proszkowo

Elewacje malowane przy użyciu farb proszkowych to nieodłączna część otaczającej nas architektury. Jednak by taka elewacja mogła odpowiednio długo ozdabiać otoczenie warto o nią zadbać i zapewnić jej odpowiednie czyszczenie.

Elewacje fasad malowanych proszkowo należy regularnie czyścić. (fot. arch. Axalta)

Elewacje fasad malowanych proszkowo należy regularnie czyścić. (fot. arch. Axalta)

Elewacje malowane proszkowo sugeruje się czyścić przynajmniej raz w roku, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się brudu. Fasady, które nie były czyszczone przez wiele lat i które są mocno zabrudzone można czyścić przy użyciu metody polegającej na ścieraniu. Pożądany efekt po czyszczeniu, zwłaszcza bez zastosowania odpowiednich technik i reguł, może jednak pozostawiać wiele do życzenia.

Oto podstawowe zasady:

  • Nigdy nie powinno się czyścić ścierniwami elewacji, których powierzchnie zostały pokryte farbami proszkowymi ze specjalnym efektem (np. metalik z dodatkiem miki). Im jaśniejszy kolor powłoki o efekcie metalicznym, tym wyższa zawartość specjalnych pigmentów w farbie, a im drobniejsze cząsteczki użyte do produkcji farby, tym bardziej powłoka proszkowa jest narażona na uszkodzenia na skutek zastosowania nieodpowiednich środków czyszczących. Zastosowanie środków czyszczących o właściwościach ścierających może prowadzić do trwałych uszkodzeń pigmentów powłoki o specjalnym efekcie. Metoda ta nie powinna być zatem w tym przypadku stosowana.
  • Czyszczenie powinno odbywać się jedynie na powierzchni elewacji nagrzanej do maksymalnej temperatury 25°C oraz nie powinno być przeprowadzane w trakcie bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne.
  • Czasami zastosowanie sprzętu do prac na wysokości wyposażonego w gumowe rolki może pozostawić widoczne i bardzo trudne do usunięcia ślady na zamontowanych elementach elewacji.
  • Stosowanie agresywnych środków czyszczących, wykorzystywanych na przykład do czyszczenia powierzchni szklanych (zawierających kwas fluorowodorowy), może prowadzić do odbarwienia powłoki.
  • Niedozwolone jest używanie rozpuszczalników organicznych do konserwacji elewacji.
  • Stosowanie chemicznych środków czyszczących o wartości pH mniejszej niż 5 lub większej niż 8 może prowadzić do uszkodzenia i w konsekwencji do korozji metalowych elementów fasad. Rekomendujemy wyłącznie neutralne środki czyszczące (o wartości pH między 5 i 8).

W trakcie czyszczenia zaleca się zachowanie odpowiedniej kolejności działań.

  • Pierwszym etapem powinno być wstępne czyszczenie bieżącą wodą lub gąbką o dużych porach z dużą ilością wody, celem usunięcia luźniejszych i większych zabrudzeń.
  • Następnie, przy pomocy odpowiedniej ściereczki oraz roztworu wody i środka czyszczącego (zgodnie z instrukcją producenta) należy czyścić powierzchnię zachowując normalny docisk ściereczki do podłoża. Nigdy nie powinno się czyścić samym detergentem na sucho, gdyż może to spowodować uszkodzenie powłoki – należy użyć dużej ilości wody bądź roztworu wody ze środkiem czyszczącym.

Obecnie dostępna jest w sprzedaży szeroka gama środków czyszczących. Wśród przetestowanych przez Gütegemeinschaft für die Reinigung von Metallfassaden (GRM – Niemieckie Stowarzyszenie zrzeszające firmy gwarantujące wysoką jakość czyszczenia fasad metalowych) środków najlepsze efekty uzyskano z wykorzystaniem Clin (środek czyszczący fasady firmy Henkel) oraz Unicon (specjalny środek czyszczący do wrażliwych powierzchni metalowych firmy Ambruch).

Prawidłowe czyszczenie elewacji leży oczywiście po stronie firmy wykonującej taką usługę, jednak nie zwalnia to inwestora z uprzedniego wykonania testów i weryfikacji stosowanej prze podwykonawcę metody. W przypadku przetargów na czyszczenie elewacji sugerujemy ogłaszanie ich z powołaniem się na wytyczne normy RAL-GZ 632 („Reinigung von Metallfassaden”  – czyszczenie fasad metalowych). Polecamy także profesjonalne firmy sprzątające, które są członkami Gütegemeinschaft für die Reinigung von Metallfassaden i posiadają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w czyszczeniu fasad malowanych proszkowo.

Axalta Coating Systems oferuje Państwu wsparcie techniczne w całym zakresie aplikacji i konserwacji powłok malowanych proszkowo.

źródło: Axalta

Dowiedz się więcej o firmie