REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Czerwień i błękit w natarciu – kolory samochodów 2014

Jak wynika z nowego raportu Axalta, biel na samochodach wciąż trzyma się mocno. Powoli jednak szturm na czołówkę popularności przypuszczają inne kolory, takie jak czerwony czy niebieski.

kolory samochodów

Fot. danichro / Foter.com / CC BY-SA

Raport Axalta Coating Systems na temat najpopularniejszych kolorów na światowych drogach to tradycja, który liczy już sobie ponad pół wieku – pierwsze takie zestawienie ukazało się w 1953 roku. Od tamtej pory raport ukazuje się corocznie i stał się jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł dotyczących kolorystyki w branży samochodowej.

Tegoroczna edycja została wzbogacona o dodatek Color Matrix – prognozy na najbliższe kilka lat sporządzone przez specjalistów, którzy obserwując to, co dziś dzieje się na światowych drogach, są w stanie wytypować najpopularniejsze kolory roku 2015 czy 2016.

Żywe kolory pną się w górę

Najpopularniejszy kolor samochodów w roku 2014 nie jest niespodzianką – to biały (29%), który pozycję lidera dzierży już czwarty rok z rzędu. Jest to najczęściej spotykana barwa aut na wszystkich kontynentach, jednak w tym roku biel zawdzięcza swój wynik przede wszystkim regionom rozwijającym się, takim jak Afryka (gdzie biała jest prawie połowa samochodów), Ameryka Południowa czy Azja.

Mocno trzyma się także kolor numer dwa, czyli czarny (19%), którego popularność w stosunku do roku poprzedniego spadła jednak o 1%. Dalej uplasowały się srebrny (14%) i szary (12%), ale do tej czarno-biało-szarej czołówki powoli zbliżają się żywsze odcienie, takie jak czerwony (9%), niebieski (6%) czy żółty (3%) – wszystkie zaliczyły wzrost o 1%, co w skali całego świata stanowi sporą różnicę.

Czerwono w Ameryce, niebiesko – w Europie

W Ameryce Północnej zanotowano wyraźny wzrost (o 3%) liczby aut czerwonych, podczas gdy biały, czarny i srebrny zaliczyły spadek o 1%. Również w Ameryce Południowej czerwień zyskała na popularności, choć w tym wypadku skok nie był aż tak duży (+1%); tutaj mimo wszystko wciąż niepodzielnie króluje biel, której odpowiada aż 37% wszystkich samochodów.

W całej Europie zanotowano z kolei wzrost popularności koloru niebieskiego. Co ciekawe, taka sama tendencja pojawiła się w Japonii, w której niebieskie auta są zdecydowanie częściej spotykane niż w pozostałych krajach azjatyckich, rozkochanych w bieli (30%).

Czy możemy liczyć na to, że w przyszłości na naszych drogach zrobi się bardziej kolorowo? Wygląda na to, że tak. Czerwienie i błękity już teraz mają silną pozycję w sektorze aut sportowych, a w przyszłości ich strefa wpływów będzie się rozszerzać.

Raport można pobrać ze strony Axalta Coating Systems.

Źródło: Axalta Coating Systems

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 4
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA