REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Co widzisz ty, a co widzi twój pies

Świat jest piękny i pełen kolorów. Ale nie dla wszystkich… Jak widzi go czworonożny najlepszy przyjaciel człowieka? Czy rzeczywiście, jak się czasem słyszy, wszystko jest dla niego czarno-białym filmem? Odpowiadamy na te pytania!

pies kolory

Czy kolor piłeczki ma znaczenie? Fot. Karsten_Kettermann / pixabay.com

Przez długi czas funkcjonował mit, że psy nie rozróżniają kolorów – świat widzą wyłącznie w skali szarości, a poszczególne barwy rozpoznają na podstawie jasności. Kilka lat temu naukowcy udowodnili jednak, że nie jest to prawda.

W siatkówce oka zarówno człowieka, jak i psa, znajdują się światłoczułe komórki zwane czopkami. To właśnie one pozwalają nam rozróżniać kolory. Faktem jest, że nasi czworonożni przyjaciele mają ich mniej, a także, że w odróżnieniu od ludzi posiadają dwa, a nie trzy rodzaje czopków. Rozpoznają więc mniej kolorów i widzą słabiej niż my, ale jednak – widzą w kolorze.

Nasz zestaw czopków pozwala nam na rozpoznawanie barw czerwonej, niebieskiej, zielonej i żółtej, podczas gdy psi – tylko żółtej i niebieskiej. Świat psa jest więc żółto-niebiesko-szary i przypomina ten, który widzą ludzie z daltonizmem. Pozostałe kolory zaś nasi pupile rzeczywiście rozpoznają na podstawie jasności, podobnie jak my w czarno-białych filmach. A do tego widzą dużo mniej ostro niż my.

Czerwone lub pomarańczowe zabawki dla psów są więc raczej nietrafionym wyborem. Nie oceniajmy więc pochopnie naszych kudłatych przyjaciół! Następnym razem, kiedy nasz pupil nie będzie mógł znaleźć rzuconej mu czerwonej piłeczki lub zupełnie za nią nie pobiegnie, nie zarzucajmy mu lenistwa, uporu czy głupoty. Po prostu czerwona zabawka na zielonym trawniku jest dla niego zwyczajnie nie do rozróżnienia.

Źródło: crazynauka.pl, psychologytoday.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 2
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA