a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbPigmenty i dodatkiClariant wprowadza w 100% naturalne surfaktanty

Clariant wprowadza w 100% naturalne surfaktanty

Clariant wprowadza na rynek surfaktanty w 100% pochodzenia naturalnego. W linii Vita znalazły się produkty bazujące na odnawialnym węglu pochodzenia roślinnego.

Clariant naturalne surfaktanty

Surowce do produkcji nowych surfaktantów Clariant są otrzymywane m.in. z kukurydzy. Fot. Coernl / pixabay.com

Nowa linia surfaktantów i glikoli polietylenowych (PEG) ma być odpowiedzią na zmiany klimatyczne. Przyczynia się bowiem do usunięcia węgla kopalnego z łańcucha wartości.

Etanol z cukru trzcinowego lub kukurydzy

Wskaźnik węgla pochodzącego z zasobów odnawialnych (RCI – ang. renewable carbon index) w przypadku produktów z linii Vita wynosi co najmniej 98%. Jak mówi Christian Vang, globalny dyrektor jednostki biznesowej Industrial & Consumer Specialties w Clariant:

Od opakowań aż po produkty wieloskładnikowe, typowy wyrób konsumencki z branży farb, higieny osobistej, środków czystości, sektora przemysłowego i rolniczego wciąż wykorzystuje surowce petrochemiczne, a więc węgiel kopalny. Przejście na węgiel pochodzenia naturalnego to dla wytwórców duże wyzwanie, a wprowadzając do sprzedaży linię surfaktantów i PEG Vita oferujemy im nowy sposób, jak to osiągnąć.

Nowe produkty Clariant pomagają osiągnąć wysoki wskaźnik RCI wytwórcom m.in. detergentów, żelów pod prysznic, szamponów, farb czy smarów przemysłowych. By uzyskać tlenek etylenu do produkcji nowych surfaktantów i PEG, firma wykorzystuje w 100% naturalny etanol, pochodzący z cukru trzcinowego lub kukurydzy. Dzięki temu nowe produkty mogą ograniczyć emisję dwutlenku węgla nawet o 85%.

Ponad 70 produktów

Jak podkreśla Clariant, pod względem jakości i parametrów nowe surfaktanty i PEG nie ustępują tym otrzymywanym z węgla kopalnego. Klienci firmy mają obecnie do dyspozycji ponad 70 produktów pochodzenia naturalnego, linia zaś będzie dalej rozszerzana w miarę potrzeb.

Źródło: Clariant