a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweCiekłe kryształy i polimerowe włókna

Ciekłe kryształy i polimerowe włókna

Amerykańscy naukowcy opracowali prosty i niedrogi proces otrzymywania polimerowych nanowłókien na podłożu. Technologia może być wykorzystana m.in. do uzyskiwania nowych, funkcjonalnych powłok.

ciekłe kryształy polimerowe włókna

Zaproponowana przez naukowców z USA technologia może posłużyć do uzyskiwania powłok na wzór powierzchni łapy gekona, która przyczepia się do podłoża dzięki specyficznej strukturze. Fot. makamuki0 / pixabay.com

Technologia opisana została w czasopiśmie „Science”. W pierwszym kroku badacze nanieśli na podłoże cienką warstwę ciekłych kryształów – substancji, które występują w stanie płynnym, ale równocześnie posiadają właściwości anizotropowe, zależne od kierunku. Używane są one na przykład w wyświetlaczach LCD.

Następnie warstwa ciekłych kryształów poddana została odparowaniu przy udziale aktywowanych cząsteczek. Te reaktywne monomery penetrują warstwę ciekłego kryształu i inicjują wzrost cienkich polimerowych włókien. Powstałe w ten sposób nanowłókna można dostosować pod względem długości, średnicy, kształtu i rozmieszczenia.

Uzyskane tą metodą polimerowe „futro” ma wiele potencjalnych zastosowań – może być wykorzystane w detektorach biologicznych, na powierzchniach oddziałujących ze środowiskiem lub jako podstawa powłok o nowych, inteligentnych właściwościach. Można w ten sposób otrzymać m.in. powierzchnie na wzór powierzchni łapy gekona, która przyczepia się do podłoża nie dzięki dodatkowym wydzielanym substancjom, ale dzięki specjalnej nanostrukturze.

Źródło: european-coatings.com