REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Ciekłe kryształy i polimerowe włókna

Amerykańscy naukowcy opracowali prosty i niedrogi proces otrzymywania polimerowych nanowłókien na podłożu. Technologia może być wykorzystana m.in. do uzyskiwania nowych, funkcjonalnych powłok.

ciekłe kryształy polimerowe włókna

Zaproponowana przez naukowców z USA technologia może posłużyć do uzyskiwania powłok na wzór powierzchni łapy gekona, która przyczepia się do podłoża dzięki specyficznej strukturze. Fot. makamuki0 / pixabay.com

Technologia opisana została w czasopiśmie „Science”. W pierwszym kroku badacze nanieśli na podłoże cienką warstwę ciekłych kryształów – substancji, które występują w stanie płynnym, ale równocześnie posiadają właściwości anizotropowe, zależne od kierunku. Używane są one na przykład w wyświetlaczach LCD.

Następnie warstwa ciekłych kryształów poddana została odparowaniu przy udziale aktywowanych cząsteczek. Te reaktywne monomery penetrują warstwę ciekłego kryształu i inicjują wzrost cienkich polimerowych włókien. Powstałe w ten sposób nanowłókna można dostosować pod względem długości, średnicy, kształtu i rozmieszczenia.

Uzyskane tą metodą polimerowe „futro” ma wiele potencjalnych zastosowań – może być wykorzystane w detektorach biologicznych, na powierzchniach oddziałujących ze środowiskiem lub jako podstawa powłok o nowych, inteligentnych właściwościach. Można w ten sposób otrzymać m.in. powierzchnie na wzór powierzchni łapy gekona, która przyczepia się do podłoża nie dzięki dodatkowym wydzielanym substancjom, ale dzięki specjalnej nanostrukturze.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA