a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneChromoterapia – czy kolor może leczyć?

Chromoterapia – czy kolor może leczyć?

Leczenie kolorem, dziś określane jako chromoterapia, to rzecz znana od wieków. Wpływ kolorów na zdrowie znano i wykorzystywano już w starożytnym Egipcie, Chinach i Indiach. Czy kolor rzeczywiście ma tak wielką moc? Może nie tylko poprawiać nastrój, ale i zapewniać dobre zdrowie i odpędzać choroby?

chromoterapia kolory zdrowie

Fot. geralt / pixabay.com

Starożytni wierzyli, że energia każdego z siedmiu zakresów kolorystycznych – czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo i fioletowy – odpowiada energii siedmiu głównych czakr, centrów energetycznych ciała. Czerwony kolor odpowiada czakrze podstawy, pomarańczowy – czakrze sakralnej, żółty – czakrze splotu słonecznego, zielony – czakrze serca, niebieski – czakrze gardła, indygo – czakrze czoła (trzecie oko), a fioletowy – czakrze korony.

Dobre zdrowie zależy od równowagi tych energii, dlatego aby ciało odpowiednio funkcjonowało, konieczne jest sprawne działanie wszystkich czakr. A kolor może się tu okazać bardzo pomocny.

W zdrowym ciele zdrowy duch… i odwrotnie!

Chromoterapia, czyli leczenie kolorem, zakłada, że barwy odbieramy nie tylko przez oczy, ale i przez wszystkie komórki ciała, i że mają one fundamentalny wpływ na nasz organizm. Wpływ ten ma dwojaki charakter – psychiczny (duchowy) oraz fizyczny. Obydwa te komponenty, psychika i fizyczność, są zaś ściśle powiązane i składają się na nasze dobre zdrowie, dlatego chromoterapia działa kompleksowo.

Chcąc lub nie chcąc, kolory przyjmujemy od najmłodszych lat, są one elementem naszego procesu nauki, wiążą się ściśle z naszymi życiowymi doświadczeniami. Negatywne doświadczenia mogą z czasem demonstrować się fizyczne w postaci choroby. Na przykład jeśli przez wiele lat z jakiegoś powodu nie mogliśmy szczerze wypowiedzieć naszych myśli i przekonań, możemy mieć problemy zdrowotne związane z czakrą gardła, odpowiedzialną za wyrażanie siebie. Kolor może nas w tym wypadku uratować, zapewniając na nowo właściwy przepływ energii.

Niebieski na nadwagę, pomarańcz na bezsenność

Niezwykle ważne jest więc, aby otaczać się odpowiednimi kolorami. Nie bez powodu świat jest tak barwny. Wystarczy tylko świadomie wyciągnąć z natury to, co jest nam potrzebne. Terapia kolorem może być oczywiście stosowana równolegle z innymi, standardowymi rodzajami leczenia. Co więcej, nigdy nie zastąpi standardowego leczenia medycznego – może co najwyżej je wspomóc.

I tak – kolor niebieski usprawnia metabolizm i pomaga walczyć z nadwagą, duet zieleń-błękit koi nerwy, róż pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, fioletowy uśmierza ból. Żółty ma działanie antybakteryjne i usprawnia trawienie, czerwony poprawia krążenie, a pomarańczowy leczy bezsenność.

Nasz mały kolorowy gabinet

Profesjonalna chromoterapia wykorzystuje urządzenia emitujące światło o określonym kolorze. Osoba poddana terapii spędza czas w specjalnym pokoju lub odizolowanej kapsule, gdzie oprócz barw poddana jest też działaniu przyjemnych zapachów i odprężającej muzyki. Na co dzień możemy jednak zafundować sobie prywatną chromoterapię – wystarczy urządzić sobie kącik utrzymany w kolorze, którego potrzebujemy, i spędzać tam codziennie kilkadziesiąt minut relaksując się i słuchając muzyki. Z pewnością szybko poczujemy się lepiej!

A więcej o tym, jak kolor wpływa na nas, naszą podświadomość i nastrój, przeczytać można w tekście Kolory a podświadomość.

Źródło: colourtherapyhealing.com