a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweChitozan-ZnO – nowa powłoka przeciwporostowa

Chitozan-ZnO – nowa powłoka przeciwporostowa

Oskarżenia o toksyczność dostępnych obecnie farb przeciwporostowych spowodowały, że naukowcy poszukują przyjaźniejszych środowisku alternatyw. Jedną z nowych propozycji jest hybrydowa powłoka nanokompozytowa chitozan-ZnO.

chitozan-ZnO powłoka przeciwporostowa

Fot. arch. Hot Meteor / Foter.com / CC BY-ND

Chitozan to naturalny polimer, który skutecznie zapobiega osadzaniu się na powierzchni mikrobów, grzybów i alg. Można go stosunkowo łatwo otrzymać poprzez częściową deacetylację pancerzy skorupiaków.

Wykorzystując ten związek, badacze z Omanu i Szwecji otrzymali powłokę przeciwporostową z nanocząstkami chitozanZnO. Okazała się ona skuteczna w walce z osadzającymi się na powierzchni okrzemkami Navicula oraz bakteriami morskimi Pseudoalteromonas nigrifaciens. Ponadto przeprowadzono badania w mezosystemie, umieszczając próbki w zbiornikach zawierających naturalną wodę morską, w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych.

Wyniki uzyskane metodą cytometrii przepływowej potwierdziły, że powłoki hybrydowe chitozan-ZnO hamują rozwój bakterii skuteczniej niż zwykłe powłoki chitozanowe. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Chemosphere”.

Źródło: european-coatings.com