REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Chitozan-ZnO – nowa powłoka przeciwporostowa

Oskarżenia o toksyczność dostępnych obecnie farb przeciwporostowych spowodowały, że naukowcy poszukują przyjaźniejszych środowisku alternatyw. Jedną z nowych propozycji jest hybrydowa powłoka nanokompozytowa chitozan-ZnO.

chitozan-ZnO powłoka przeciwporostowa

Fot. arch. Hot Meteor / Foter.com / CC BY-ND

Chitozan to naturalny polimer, który skutecznie zapobiega osadzaniu się na powierzchni mikrobów, grzybów i alg. Można go stosunkowo łatwo otrzymać poprzez częściową deacetylację pancerzy skorupiaków.

Wykorzystując ten związek, badacze z Omanu i Szwecji otrzymali powłokę przeciwporostową z nanocząstkami chitozan-ZnO. Okazała się ona skuteczna w walce z osadzającymi się na powierzchni okrzemkami Navicula oraz bakteriami morskimi Pseudoalteromonas nigrifaciens. Ponadto przeprowadzono badania w mezosystemie, umieszczając próbki w zbiornikach zawierających naturalną wodę morską, w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych.

Wyniki uzyskane metodą cytometrii przepływowej potwierdziły, że powłoki hybrydowe chitozan-ZnO hamują rozwój bakterii skuteczniej niż zwykłe powłoki chitozanowe. Artykuł na ten temat opublikowano w czasopiśmie „Chemosphere”.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA