REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Błyskawiczna farba ogniochronna

Ogromne pożary lasów rozprzestrzeniają się z zawrotną prędkością i poważnie zagrażają znajdującym się w pobliżu domostwom. Z myślą o tym naukowcy opracowali specjalny żel, który działa jak farba ogniochronna w wersji instant. W razie zagrożenia wystarczy rozpylić go na ścianach domu, zyskując dodatkowe 30 min ochrony przed ogniem.

farba ogniochronna

Fot. Wikimedia Commons

Ogniochronny żel to dzieło naukowców z Agricultural Research Service w Kalifornii – regionie, który jest szczególnie ciężko doświadczany przez pożary lasów. Zaproponowana przez nich substancja bazuje na glince bentonitowej, skrobi kukurydzianej i wodzie, czyli naturalnych surowcach. W razie pożaru ta niepozorna mieszanka daje nam dodatkowe pół godziny. W najbardziej sprzyjających okolicznościach nasza praca ograniczy się do zmycia żelu ze ścian, gdy już minie zagrożenie.

Badacze szczegółowo przebadali swój ogniochronny specyfik. Bardzo dobrze wypadł w teście wysychania – okazało się, że w przypadku sześciogodzinnego wygrzewania w piecu taka powłoka ogniochronna wyjątkowo długo trzyma wilgoć, co jest bardzo ważną zaletą w przypadku opóźniaczy palności. W teście palenia natomiast wyraźnie opóźnił wzrost temperatury do 200°, kiedy to drewniany siding zaczyna płonąć i tracić integralność.

Technolog żywności Artur Klamczynski (z lewej) oraz fizjolog roślin Greg Glenn testują żel opóźniający palenie. Fot. arch. Agricultural Research Service

Sprawdzono też, na ile żel odporny jest na ześlizgiwanie z pionowych powierzchni. Zawarta w nim skrobia skutecznie utrzymywała warstwę na miejscu.

Zarówno skrobia, jak i glinka bentonitowa były już wcześniej stosowane w dziedzinie ochrony przeciwogniowej, ale kombinacja tych dwóch składników w zaproponowanej przez kalifornijskich badaczy formie jest absolutną nowością i być może znajdzie szersze zastosowanie. Artykuł opisujący tę technologię ukazał się w czasopiśmie Fire Safety Journal.

Źródło: Agricultural Research Service

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. A mógłbym się dowiedzieć gdzie kupić taki żel, i ile on kosztuje?????? Bardzo proszę i z niecierpliwością czekam na odpowiedź ( nigdzie nie mogę go znaleść ;c )

    JKDeluxe
    11 sierpień 2014 at 20:48
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA