a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbBez kategoriiBłyskawiczna farba ogniochronna

Błyskawiczna farba ogniochronna

Ogromne pożary lasów rozprzestrzeniają się z zawrotną prędkością i poważnie zagrażają znajdującym się w pobliżu domostwom. Z myślą o tym naukowcy opracowali specjalny żel, który działa jak farba ogniochronna w wersji instant. W razie zagrożenia wystarczy rozpylić go na ścianach domu, zyskując dodatkowe 30 min ochrony przed ogniem.

farba ogniochronna

Fot. Wikimedia Commons

Ogniochronny żel to dzieło naukowców z Agricultural Research Service w Kalifornii – regionie, który jest szczególnie ciężko doświadczany przez pożary lasów. Zaproponowana przez nich substancja bazuje na glince bentonitowej, skrobi kukurydzianej i wodzie, czyli naturalnych surowcach. W razie pożaru ta niepozorna mieszanka daje nam dodatkowe pół godziny. W najbardziej sprzyjających okolicznościach nasza praca ograniczy się do zmycia żelu ze ścian, gdy już minie zagrożenie.

Badacze szczegółowo przebadali swój ogniochronny specyfik. Bardzo dobrze wypadł w teście wysychania – okazało się, że w przypadku sześciogodzinnego wygrzewania w piecu taka powłoka ogniochronna wyjątkowo długo trzyma wilgoć, co jest bardzo ważną zaletą w przypadku opóźniaczy palności. W teście palenia natomiast wyraźnie opóźnił wzrost temperatury do 200°, kiedy to drewniany siding zaczyna płonąć i tracić integralność.

Technolog żywności Artur Klamczynski (z lewej) oraz fizjolog roślin Greg Glenn testują żel opóźniający palenie. Fot. arch. Agricultural Research Service

Sprawdzono też, na ile żel odporny jest na ześlizgiwanie z pionowych powierzchni. Zawarta w nim skrobia skutecznie utrzymywała warstwę na miejscu.

Zarówno skrobia, jak i glinka bentonitowa były już wcześniej stosowane w dziedzinie ochrony przeciwogniowej, ale kombinacja tych dwóch składników w zaproponowanej przez kalifornijskich badaczy formie jest absolutną nowością i być może znajdzie szersze zastosowanie. Artykuł opisujący tę technologię ukazał się w czasopiśmie Fire Safety Journal.

Źródło: Agricultural Research Service