Przy malowaniu dachów nie warto zadowalać się półśrodkami – najlepiej zrobić to raz, a dobrze. Nikt nie chce przecież już po kilku tygodniach od malowania zdrapywać łuszczącej się powłoki… Przed niemiłymi niespodziankami uchroni nas odpowiedniej jakości farba, taka jak eko-Lowicyn. Jak ją zaaplikować wyjaśni krótki instruktaż zamieszczony poniżej.
W przypadku dachów odpowiednia farba to podstawa. Chroni przed korozją, wilgocią, deszczem i promieniowaniem UV, sprawia, że dach wygląda pięknie, komponuje się z otoczeniem i staje się ozdobą okolicy… Na rynku dostępnych jest wiele farb przeznaczonych dla powierzchni ocynkowanych. Eko-Lowicyn jest jednak opcją, którą warto poważnie rozważyć.
Dlaczego eko-Lowicyn jest jedną z najpopularniejszych w Polsce farb do malowania dachów?
Eko-Lowicyn służy do malowania powierzchni ocynkowanych znajdujących się na zewnątrz, co oznacza, że oprócz dachu tą samą farbą możemy pokryć też rynnę, parapet zewnętrzny, bramę czy ogrodzenie. Prócz tego można ją też stosować w przypadku konstrukcji, maszyn i urządzeń znajdujących się na zewnątrz albo wewnątrz pomieszczenia. Ale to nie wszystko. Jeżeli zastosujemy odpowiedni grunt, możemy ją także nanosić na stal, aluminium, tynk, beton czy PCW. Z powodzeniem możemy pomalować ta farbą także ściany, np. na klatkach schodowych, różnego rodzaju podmurówki czy wszelkiego rodzaju płyty PCW. Możliwości jest więc wiele.
Niewątpliwą zaletą farby eko-Lowicyn jest fakt, że jest ona wodorozcieńczalna. To opcja bardzo przyjazna środowisku w porównaniu z farbami na bazie organicznych rozpuszczalników, które silnie i nieprzyjemnie pachną i emitują do atmosfery szkodliwe lotne związki organiczne.
Po naniesieniu na podłoże farba szybko schnie na powietrzu i tworzy gładką, półmatową, elastyczną powłokę o świetnej przyczepności do podłoża. Jest dostępna w dwóch wariantach – z pigmentami tradycyjnymi oraz metalicznymi (o charakterystycznym metalicznym wyglądzie i połysku).
W trakcie swojej prawie siedemdziesięcioletniej historii łódzki Polifarb wypracował rozwiązania i formuły, które gwarantują długotrwałą ochronę, a farba eko-Lowicyn jest tego doskonałym przykładem. Jeśli wybrałeś właśnie tę farbę? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, jak poprawnie malować eko-Lowicynem, żeby uzyskać najlepszy efekt!
Przeczytaj również: Farba dachowa eko-Lowicyn – jak przygotować podłoże?
Jak malować – warunki schnięcia i aplikacji
Optymalne warunki do nanoszenia farby eko-Lowicyn to temperatura z przedziału 10 – 30°C, temperatura podłoża między 8 a 40°C i wilgotność względna powietrza nie przekraczająca 80%. Oczywiście temperatura podłoża powinna być co najmniej o 3°C wyższa niż temperatura punktu rosy, lepiej więc wstrzymać się z malowaniem wcześnie rano i poczekać, aż powierzchnia trochę się nagrzeje. Poza tym przed malowaniem dobrze sprawdzić prognozę pogody, bowiem odporność na zmywanie przez deszcz powłoka uzyskuje dopiero po ok. 2,5 godziny od malowania.
Jak malować – narzędzia, schnięcie, ilość warstw farby
Eko-Lowicyn można nanosić dowolną metodą – pędzlem do farb wodorozcieńczalnych, wałkiem, natryskiem powietrznym lub bezpowietrznym. Dla łatwiejszej aplikacji farbę można rozcieńczyć zwykłą wodą wodociągową, ale w ilości nie przekraczającej 5% objętości. Chcąc uzyskać wymarzony kolor można wymieszać farby eko-Lowicyn w różnych odcieniach, ale farby tej nie należy łączyć z innymi produktami malarskimi!
Najlepsze efekty uzyskuje się po nałożeniu 2-3 warstw produktu co zapewnia końcową grubość powłoki w zakresie 60-90 mikronów. Przed naniesieniem kolejnej warstwy należy odczekać przynajmniej 12 godzin, aż farba wyschnie do trzeciego stopnia. Jeżeli dokonaliśmy gruntowania innym produktem malarskim, czas jaki należy odczekać wydłuża się do 24 godzin.
Warunki bezpieczeństwa, przechowywanie i transport farby eko-Lowicyn
Farba nie jest palna i nie jest produktem niebezpiecznym, posiada Atest Higieniczny PZH. Wystarczy jedynie pamiętać, aby unikać zabrudzenia nią skóry i oczu, a po zakończeniu malowania wewnątrz wywietrzyć pomieszczenie aż jej zapach zupełnie zniknie.
Farbę należy przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu w temperaturze 5 – 25°C. Podczas transportu trzeba chronić ją przed mrozem, powoduje on bowiem, że farba traci swoje właściwości.
Dane fizykochemiczne
Na koniec, dla zainteresowanych, najważniejsze dane fizykochemiczne farby eko-Lowicyn:
połysk – 10-30 (przy kącie badania 60°),
gęstość – nie więcej niż 1,3 g/cm3 (1 litr farby waży 1,3 kilograma)
lepkość – 60-100 s (mierzona kubkiem wypływowym z dnem stożkowym o średnicy otworu wypływowego 4 mm),
zawartość substancji stałych:
50 ± 2% wag. / 40 ± 2% obj. (z pigmentem tradycyjnym),
40 ± 2% wag. / 32 ± 2% obj. (z pimentami metalicznymi),
grubość warstwy mokrej – 80-100 μm,
grubość warstwy suchej – 30 μm,
czas schnięcia (w temp. 20 ± 2°C i wilgotności względnej powietrza 55 ± 5%):
stopień 1 – nie więcej niż 2,5 godziny,
stopień 3 – nie więcej niż 12 godzin,
wydajność teoretyczna:
dla powłoki o grubości 30 μm z pigmentem tradycyjnym – 13 m2/dm3,
dla powłoki o grubości 30 μm z pigmentami metalicznymi – 10 m2/dm3,
dla powłoki o grubości 40 μm z pigmentem tradycyjnym – 10 m2/dm3,
zawartość LZO – nie więcej niż 50 g/dm3.
Dzięki farbie eko-Lowicyn malowanie dachu to nie uciążliwa konieczność, ale zajęcie lekkie, łatwe i przyjemne, a zastosowanie się do powyższych wskazówek gwarantuje uzyskanie trwałej i pięknej powłoki. W razie wątpliwości zapraszamy na naszą stronę internetową farby eko-Lowicyn.