REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Strona główna  >  Blog firmy Polifarb Łódź  >  Farba dachowa eko-Lowicyn – jak przygotować podłoże?

Farba dachowa eko-Lowicyn – jak przygotować podłoże?

   

Farba lowicyn na dachach.

Eko-Lowicyn nadaje się doskonale do bezpośredniego malowania ocynkowanych powierzchni dachowych, ale oprócz dachu możemy nią pokryć też rynnę, parapet zewnętrzny, bramę czy ogrodzenie. Poza tym można ją stosować w przypadku konstrukcji, maszyn i urządzeń znajdujących się na zewnątrz albo wewnątrz pomieszczeń. Ale to nie wszystko. Jeżeli zastosujemy odpowiedni grunt, możemy ją także nanosić na stal, aluminium, tynk, beton, płytę karton – gips czy PCW.  Możliwości jest więc wiele.

Niewątpliwą zaletą farby eko-Lowicyn jest fakt, że jest ona wodorozcieńczalna. To opcja bardzo przyjazna środowisku w porównaniu z farbami na bazie organicznych rozpuszczalników, które silnie i nieprzyjemnie pachną i emitują do atmosfery szkodliwe  lotne związki organiczne.

Po naniesieniu na podłoże farba szybko schnie i tworzy gładką, półmatową, elastyczną powłokę o świetnej przyczepności do podłoża. Jest dostępna w dwóch wariantach – z pigmentami tradycyjnymi oraz metalicznymi (o charakterystycznym metalicznym wyglądzie i połysku).

Przygotowanie powierzchni

Niezależnie od tego, czy używamy farby eko-Lowicyn do prac renowacyjnych, czy malujemy pierwszy raz, powierzchnię trzeba odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie farba będzie źle przylegała do podłoża i o wymarzonej trwałości możemy zapomnieć.

W przypadku nanoszenia farby pierwszy raz powierzchnie ocynkowane należy oczyścić z brudu oraz z produktów korozji, które usuwamy przecierając podłoże włókniną z wprowadzonym ścierniwem, nasączoną 5% amoniakiem. Następnie odtłuszczamy powierzchnię przy pomocy wodnego roztworu preparatu Emulsol RN-1 i spłukujemy wodą.

Spłukiwanie dachu wodą przed malowaniem.

Oczyścić i odtłuścić należy także podłoża stalowe, te jednak wymagają przed naniesieniem farby eko-Lowicyn dodatkowego zagruntowania – najlepiej wykorzystać w tym celu farbę Metakor albo Lowikor-2.

Malowanie dachu, fot. Jaco.

Aluminium i PCW malujemy bezpośrednio po oczyszczeniu i odtłuszczeniu, ale powierzchnie gładkie i błyszczące należy wcześniej zmatowić. Drewno i podłoża mineralne (tynk, beton, płyty gipsowo-kartonowe) najlepiej natomiast zagruntować farbą eko-Lowicyn rozcieńczoną wodą (ok. 5% obj.). W przypadku, gdy podłoże mineralne, które planujemy pomalować jest mocno porośnięte mchami i porostami potrzebne będzie specjalistyczne oczyszczenie i przygotowanie powierzchni.

Eko-Lowicyn może też posłużyć do prac renowacyjnych – można nią malować powierzchnie pokryte wcześniej farbą z linii Lowicyn lub blachy powlekane metodą ciągłą produktami polimerowymi akrylowymi oraz poliestrowymi. Nie ma także problemu z malowaniem powierzchni pokrytych inną farbą, ale musi mieć ona dobrą przyczepność do podłoża. Pomalowanie farbą eko-Lowicyn podłoża z warstwą starej, łuszczącej się farby wcale nie zapobiegnie dalszemu łuszczeniu!
Przed malowaniem należy także usunąć z powierzchni brud i resztki złuszczonej farby a następnie odtłuścić roztworem preparatu Emulsol RN-1 i spłukać czystą wodą. Należy także usunąć ogniska korozji oraz zagruntować te miejsca jedną z farb: Metakor, Lowikor-2 lub Tixokor-G3, która przywraca ciągłość warstwy cynkowej.

Emulsol do odtłuszczania powierzchni dachu.

Przeczytaj również: Farba dachowa eko-Lowicyn – jak malować?

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
75%
25%
Ocen: 4
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA