REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Biel tytanowa w 2017 – raport Ceresany

Ceresana opublikowała nowy raport na temat rynku bieli tytanowej. Firma wzięła pod lupę światowy rynek białego pigmentu już po raz trzeci.

biel tytanowa raport Ceresana

Fot. jasnewalshe / pixabay.com

Najważniejsze surowce naturalne do produkcji dwutlenku tytanu to minerały ilmenit i rutyl. Producenci ilmenitu pozyskują go ze złoży lub z piasku zawierającego metale ciężkie. Naturalny rutyl formowany jest natomiast w procesie krystalizacji magmy o wysokiej zawartości tytanu oraz niskiej zawartości żelaza lub poprzez przemiany tytanonośnych osadów. Rutyl syntetyczny oraz szlaka tytanowa otrzymywane są natomiast z ilmenitu.

W roku 2017 na całym świecie przetworzone zostało ponad 15 mln ton ilmenitu, rutylu i szlaki tytanowej. Z tego około 60% wykorzystane zostało do produkcji pigmentów. 7% przeznaczone zostało na inne produkty końcowe, takie jak czysty technicznie tytan, przewodniki elektryczne czy półprodukty chemiczne. Pozostałe 33% natomiast zostało poddane dalszemu przetwarzaniu w syntetyczny rutyl i szlakę tytanową.

Kto potrzebuje bieli tytanowej?

Zapotrzebowanie na biały pigment generują przede wszystkim przetwórcy z Azji i Pacyfiku, Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej. 46% światowego popytu na biel tytanową w roku 2017 przypadło Azji i Pacyfikowi. Na drugim miejscu znalazły się Ameryka Północna i Europa Zachodnia, którym przypadło po równo 17%.

Najważniejszym obszarem wykorzystania tego pigmentu pozostają farby i powłoki – przypada im aż 56% światowej produkcji. Na dalszych miejscach plasują się takie branże jak tworzywa sztuczne, papier oraz inne zastosowania – na przykład przemysł żywieniowy i kosmetyczny.

Kto rządzi na rynku?

Oprócz informacji o najważniejszych rynkach i obszarach zastosowania, w raporcie znalazły się także inne informacje, m.in. krótka analiza najważniejszych producentów bieli tytanowej działających na światowym rynku. Są to m.in. The Chemours Company, Tronox, Venator, Kronos czy Illuka.

Źródło: Ceresana

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA