a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweAxalta podaje wyniki za rok 2022

Axalta podaje wyniki za rok 2022

Po okresie liczenia i podsumowywania producenci farb zaczynają podawać swoje wyniki finansowe. Axalta Coating Systems ma umiarkowane powody do zadowolenia, ale z optymizmem patrzy w najbliższą przyszłość.

Fot. NikolayFrolochkin / pixabay.com

Sprzedaż netto Axalty CS wzrosła o 10,6% w stosunku do roku poprzedniego – to zasługa przede wszystkim cen, większego wolumenu oraz dokonanych w tym roku przejęć. Firma odnotowała jednak spadki zysku operacyjnego.

Odwrócenie niekorzystnych czynników

Przychody z działalności operacyjnej za rok 2022 wyniosły 423,2 mln $ w stosunku do 462,4 mln $ rok wcześniej. Jak podaje producent, na zysku operacyjnym negatywnie odcisnęły się przede wszystkim ceny surowców oraz wyższe koszty logistyczne, koszty energii i pracy. Nie bez znaczenia były również negatywne efekty walutowe, wpływ inwazji Rosji na Ukrainę oraz pandemii COVID-19. Sean Lannon, dyrektor ds. finansów Axalta Coating Systems, patrzy jednak z optymizmem w przyszłość:

W przyszłości spodziewamy się, że rdzeń naszej firmy pozostanie nienaruszony, wygląda bowiem na to, że trendy sprzyjają naszym produktom i usługom, zwłaszcza w sektorze refinish. Ponadto dobre wyniki w czwartym kwartale 2022 roku mogą świadczyć o odwróceniu pewnych niekorzystnych czynników, takich jak inflacja, chwilowy spadek produkcji samochodów oraz przerwane łańcuchy dostaw.

Dodaje również, że w przypadku najbardziej wrażliwego na przemiany ekonomiczne sektora Industrial prognozy są nadal niepewne. Koncern liczy jednak na to, że dzięki umiejętnemu zarządzaniu cenami uda się zamortyzować nieco wpływ negatywnych czynników.

Wzrost sprzedaży w Mobility Coatings o 18%

Duże różnice odnotowano w przypadku wyników finansowych poszczególnych oddziałów firmy. Dział Performance Coatings odnotował wzrost sprzedaży netto na poziomie 7,4%, ale już w przypadku działu Mobility Coatings było to aż 18% – przede wszystkim za sprawą wspomnianej przez Seana Lannona odradzającej się po okresie pandemicznym produkcji aut.

Źródło: Axalta Coating Systems