a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweASTM tworzy nową normę dla powłok metalicznych

ASTM tworzy nową normę dla powłok metalicznych

W ASTM powstaje nowa norma, dotycząca powłok metalicznych do blachy stalowej. Opisywać będzie, w jaki sposób wykorzystać próbę zginania do oceny przyczepności powłoki.

Fot. rkit / pixabay.com

Działające od ponad 100 lat ASTM International to jedna z największych organizacji non-profit opracowujących normy. Obecnie pracuje nad standardem, który pozwoli w wiarygodny sposób ocenić przyczepność powłok metalicznych na podstawie próby zginania.

Dla wytwórców, laboratoriów i klientów

Członkini ASTM International, Betsy Hoppe, wyjaśnia, że impulsem do stworzenia normy była prośba jednego z producentów blachy stalowej z ciągłą linią cynkowania ogniowego. Prosił on o standard, który pomógłby w udoskonaleniu wykorzystywanego testu przyczepności powłok metalicznych. Jak mówi Hoppe:

Każdy wytwórca blachy stalowej powlekanej metodą cynkowania ogniowego doceni zaproponowaną metodę testową – jako sposób na potwierdzenie, że produkt posiada powłokę o dobrej przyczepności na podłożu stalowym.

Dodaje, że norma użyteczna będzie także dla laboratoriów zewnętrznych, organów regulacyjnych czy klientów. Mogą oni wykorzystać metodę opisaną w normie do wsparcia własnych systemów kontroli jakości.

Zaproszenie do udziału

Obecnie ASTM zaprasza do udziału w procesie opracowywania normy. Celem grupy roboczej jest obecnie ustalenie, w jaki sposób standard może być dostosowany do testów tych samych produktów, lecz o różnych kształtach lub różnych zastosowaniach przemysłowych.

Źródło: ASTM