REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Antykorozja w Europie odradza się po pandemii

Firma analityczna Graphical Research przygotowała raport dotyczący rynku farb antykorozyjnych w Europie. W zeszłym roku silnie odczuł on skutki pandemii, obecnie jednak szybko podnosi się po kryzysie i w najbliższych latach będzie szybko rósł.

antykorozja Europa rynek farb antykorozyjnych

Fot. ulleo / pixabay.com

Według Graphical Research w roku 2027 europejski rynek farb antykorozyjnych osiągnąć ma już wartość 4,5 mld $. Biorąc pod uwagę, że w roku 2020 wart był 3,214 mln $, oznacza to wzrost w tempie 4,1% rocznie. Dominującym sektorem są farby epoksydowe.

Odrodzenie po kryzysie

Ochrona antykorozyjna to konieczność – bez niej roczne wydatki związane z uszkodzeniami urządzeń i konstrukcji spowodowanymi przez korozję byłyby astronomiczne. Tym bardziej, że rurociągi, rury i mocowania są często narażone na trudne warunki środowiskowe – wodę, sól morską i chemikalia.

Nic więc dziwnego, że rynek powłok antykorozyjnych dynamicznie rośnie. Duże zapotrzebowanie na zabezpieczenia antykorozyjne to między innymi zasługa rozwoju branży energetycznej oraz infrastruktury.

W ubiegłym roku co prawda swoje piętno na branży odcisnęła pandemia – z powodu lockdownu zamknięte zostało wiele fabryk i zakładów przemysłowych, co doprowadziło do zmniejszenia produkcji metalu. Skutkiem tego europejski rynek powłok antykorozyjnych w 2020 roku odnotował spadek na poziomie 9%. Już w tym roku jednak są dostrzegane oznaki odradzania się przemysłu po kryzysie.

Co napędza rynek?

Coraz więcej fabryk wraca do pełnej operatywności po okresie pandemii, stąd tendencje wzrostowe prognozowane dla europejskiego rynku powłok antykorozyjnych. Rozwojowi rynku sprzyjać będzie będzie również coraz większe zapotrzebowanie na farby wodorozcieńczalne, które cieszą się zainteresowaniem ze względu na wprowadzane w Europie surowe przepisy związane z ekologią.

Czynnikiem napędzającym sprzedaż farb antykorozyjnych jest również rozwój rynku budowlanego. Mimo trudnych warunków związanych z pandemią COVID-19 liczba projektów budowlanych w sektorze prywatnym i publicznym rośnie.

Dominujące epoksydy

Pod względem rodzaju farby w omawianym raporcie rynek podzielony został na produkty cynkowe, epoksydowe, akrylowe, alkidowe, poliuretanowe, chlorokauczuk i inne. Dominującym sektorem okazały się powłoki epoksydowe, w 2020 stanowiące aż 42% rynku.

Zapotrzebowanie na ten rodzaj farb ma być wysokie także w następnych latach. Farby epoksydowe są cenione ze względu na skuteczną ochronę przed chemikaliami, rdzewieniem i ścieraniem. W najbliższym czasie będą one chętnie wykorzystywane m.in. w branży morskiej, budowlanej oraz olejowo-gazowej.

Źródło: coatingsworld.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 1
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA