REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Absorbery UV do 2022 – raport MarketsandMarkets

Nowy raport MarketsandMarkets prześwietla rynek absorberów promieniowania UV. Które z nich cieszą się największą popularnością? I w jakich branżach są najczęściej stosowane?

absorbery UV MarketsandMarkets

Fot. Counselling / pixabay.com

Zgodnie z danymi analityków MarketsandMarkets w roku 2016 rynek absorberów UV wart był 690,3 mln $. W roku 2022 jego wartość ma już wynieść ponad miliard dolarów, co oznacza, że w latach 2017-2022 będzie się rozwijał w tempie 6,5% rocznie.

W walce z fotodegradacją

Absorbery UV to rodzaj fotostabilizatorów – związków opóźniających procesy fotochemiczne wskutek których powstają w materiale wolne rodniki. Procesy te zachodzą pod wpływem światła słonecznego.

Środki tego typu są dziś stosowane przede wszystkim w branży tworzyw sztucznych. Ich zużycie w tym sektorze będzie również najszybciej rosło, potrzeba bowiem coraz więcej absorberów UV do produkcji opakowań oraz folii rolniczych. Aby zapobiec fotodegradacji plastików pod wpływem promieniowania UV, dodaje się odpowiedni absorber w połączeniu z aminami z przeszkodą przestrzenną, czyli HALS (Hindered Amine Light Stabilizers). W ten sposób materiał ma lepsze właściwości chemiczne, odporność UV oraz wytrzymałość.

Równocześnie jednak, za sprawą dynamicznego rozwoju przemysłu samochodowego, obserwuje się też coraz większe zapotrzebowanie na środki absorbujące UV ze strony branży lakierów i klejów. Poza tym „pochłaniacze” UV stosuje się w środkach higieny osobistej oraz tuszach drukarskich.

Najpopularniejszy absorber, największe rynki

Najczęściej stosowanym w roku 2016 absorberem promieniowania UV był benzotriazol, który wykorzystywany jest chętnie w każdej branży – czy to tworzyw sztucznych, czy farb i klejów, czy tuszów drukarskich czy środków ochrony osobistej. Jest często wybierany do zastosowań zewnętrznych, absorbuje bowiem promieniowanie z szerokiego zakresu spektrum, zarówno UV-A, jak i UV-B.

Azja i Pacyfik jest… nie, nie największym rynkiem absorberów UV na świecie, na razie „tylko” trzecim – po Ameryce Północnej i Europie. Będzie się jednak najszybciej rozwijać. Sprzyja temu coraz większe uprzemysłowienie tego regionu, rozwój przemysłu samochodowego, a zarazem – mniejsza liczba regulacji prawnych ograniczających rozwój rynku. Znaczenie ma też fakt, że coraz więcej inwestorów ma świadomość korzyści, jakie przynosi stosowanie środków absorbujących UV.

Źródło: coatingsworld.com, www.im.mif.pg.gda.pl

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA