W dniach 9-11 października w centrum Expo Silesia w Sosnowcu odbyła się międzynarodowa konferencja Advances in Coatings Technology (ACT '12). Przedstawiciele ośrodków badawczych i znanych producentów farb z całego świata dyskutowali na temat innowacyjnych rozwiązań z branży lakierniczej.
Seminarium zorganizowane zostało przez Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników (Oddział w Gliwicach). Rezultaty swoich badań zaprezentowali między innymi specjaliści z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii, Rosji i USA.
Tematyka konferencji była bardzo różnorodna. Obejmowała nowe surowce do produkcji farb – polimery i żywice, a także dodatki o różnych funkcjach (między innymi wspomagające równomierne rozprowadzenie bieli tytanowej w powłoce czy umożliwiające efektywne sterowanie gęstością i lepkością farby), nowoczesne technologie wytwarzania i badania właściwości powłok oraz także zagadnienia legislacyjne, których znajomość jest w dzisiejszych czasach niezbędna każdemu producentowi farb.
Wiele innowacji związanych było z wykorzystaniem nanotechnologii, których potencjał jest wciąż zgłębiany przez naukowców. Proponowano między innymi wykorzystanie nanostruktur w celu nadania właściwości antykorozyjnych, antybakteryjnych, a także poprawy własności mechanicznych (odporności na zarysowania i zużycie). Zastanawiano się również, jak można wytwarzać przyjazne środowisku farby nie poświęcając ich wysokiej jakości oraz jak efektywnie wykorzystywać odpady pochodzące z procesu produkcyjnego. Dla przedstawicieli znanych marek farb (m.in. BASF) była to zaś również okazja do zaprezentowania najnowszej gamy swoich produktów oraz ich możliwości.