a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneZnaki jakości na farbach wewnętrznych

Znaki jakości na farbach wewnętrznych

Znaki jakości przyznawane przez krajowe lub międzynarodowe instytucje to najlepsza gwarancja, że farba jest bezpieczna dla środowiska i dla naszego zdrowia oraz że została wyprodukowana według odpowiednich procedur.

znaki jakości

Fot. Wikimedia Commons

Oto krótki przegląd popularnych oznaczeń, z którymi można się spotkać na opakowaniach farb dostępnych w Polsce.

Niebieski Anioł (der Blaue Engel) uznawany jest za najstarszy tego typu certyfikat na świecie – wprowadzony został w 1978 roku w Niemczech. Dziś oznaczeniem tym poszczycić się może ponad 11 tysięcy produktów zgrupowanych w 125 kategorii. Oznaczone Niebieskim Aniołem farby ścienne wykazują niską emisję LZO, dlatego korzystając z nich możemy być pewni, że atmosfera w pomieszczeniach, w których spędzamy tak wiele czasu, jest zdrowa i świeża.

 

Atest PZH (Polskiego Związku Higieny), certyfikat wystawiany przez Państwowy Zakład Higieny, informuje konsumentów, że eksperci PZH ocenili produkt pod względem składu chemicznego i stwierdzili, że nie ma on negatywnego wpływu na zdrowie użytkowników. Oprócz certyfikatu na produkcie może znajdować się specjalna etykieta „Produkt z atestem”.

 

 

TÜV SÜD jest znakiem gwarancji, że farba została wyprodukowana zgodnie z obowiązującymi wymogami ekologicznymi i nie zagraża zdrowiu. Dowodem na rzetelność i wiarygodność tego oznaczenia jest długa tradycja TÜV SÜD – stowarzyszenia już od ponad 140 lat chroniącego ludzi przed szkodliwym oddziaływaniem technologii.

 

 

Certyfikat wystawiany przez TÜV NORD charakteryzuje się bardzo podobnymi kryteriami do spełnienia co ten wystawiany przez TÜV SÜD. Dodatkowy certyfikat sygnowany logiem TÜV NORD potwierdza zaś, że farba jest produktem bezpiecznym dla alergików.

 

Farby ze znaczkiem E.L.F. (z niem. Emission Lösemittel Frei – o zmniejszonej emisji, bez rozpuszczalników) w istotny sposób przyczyniają się do ograniczenia zawartości niezdrowych składników w powietrzu. Zawierają minimalną ilość rozpuszczalnika, dzięki czemu emisja szkodliwych związków do atmosfery jest bardzo niska i spełnia rygorystyczne normy Unii Europejskiej.

 

 

Ecolabel to znak obowiązujący w krajach Unii Europejskiej. Jego symbol to charakterystyczna „margerytka” z dwunastoma gwiazdkami zamiast płatków. Uwzględnia on w ocenie cały cykl życia farby, od wykorzystanych surowców, poprzez produkcję i użytkowanie aż po utylizację. Kupując farbę z tym oznaczeniem mamy więc gwarancję, że została wyprodukowana w sposób przyjazny środowisku, nie zawiera metali ciężkich i jest bezpieczna dla zdrowia, a jej odpady można łatwo zutylizować.

 

Oczywiście na rynku można spotkać także inne znaki dotyczące jakości i ekologiczności farb emulsyjnych, nie wspomniane w powyższym tekście. Warto też mieć na uwadze, że wszystkie farby produkowane na terenie Unii Europejskiej muszą spełniać restrykcyjne normy dotyczące emisji i składu chemicznego co sprawia, że wśród farb emulsyjnych praktycznie nie ma szkodliwych. Znajdujące się na opakowaniach znaki to jednak dowód na to, że mimo wysokich wymagań producenci cały czas doskonalą swoje farby, by ich oddziaływanie na człowieka było jak najmniejsze.

Tekst można również znaleźć w raporcie serwisu Skąpiec.pl na temat farb ściennych.