a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnePolska branża chemiczna silna mimo przeszkód

Polska branża chemiczna silna mimo przeszkód

Polski przemysł chemiczny kwitnie. Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym świetnie radzi sobie nawet z polityką klimatyczną Unii Europejskiej i konkurencją azjatycką i amerykańską.

polska branża chemiczna

Fot. BASF The Chemical Company / Foter.com / CC-BY-NC-ND 2.0

Niedawny kryzys przysłużył się polskiej branży chemicznej – wzmocnił ją i zahartował. Dzięki temu zgodnie z doniesieniami Newsweeka w roku 2012 produkcja sprzedana środków chemicznych w Polsce przekroczyła 130 mld złotych. Specjalistyczne chemikalia są niezbędne przy budowaniu nowoczesnej gospodarki – wykorzystuje się je w budownictwie (między innymi jako surowce i składniki farb dekoracyjnych czy specjalistycznych powłok antykorozyjnych i ogniochronnych), infrastrukturze, przemyśle samochodowym, stoczniowym, w aeronautyce, rolnictwie, przy produkcji sprzętu AGD i RTV… Praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia.

Fot. greschoj (freeimages.com)

Ekologia zabija przemysł

Tak kwitnący stan polskiej branży chemicznej nie jest bynajmniej zasługą sprzyjających warunków. Unia Europejska bardziej szkodzi niż sprzyja rozwojowi przemysłu chemicznego, wprowadzając surowe ograniczenia emisji zanieczyszczeń i zużycia energii. Dlatego też w niektórych krajach europejskich zakłady chemiczne są masowo zamykane a produkcja przenosi się poza Europę, do krajów gdzie tak rygorystyczna polityka klimatyczna nie obowiązuje.

Konkurencja szybko wykorzystuje okazję. Szczególnie groźne są obecnie Stany Zjednoczone, gdzie produkcja środków chemicznych jest bardzo tania dzięki eksploatacji zasobów gazu łupkowego. Kiedy wejdzie w życie umowa o wolnym handlu między USA a Unią Europejską, nasz kontynent zostanie wręcz zalany przez tańsze produkty amerykańskie.

Silna polska chemia

Nowoczesna instalacja do odsiarczania spalin zastosowana w zakładach Grupy Azoty w Puławach to świetny przykład innowacji, które ratują polski przemysł chemiczny. Fot. Kowal_kowal (Wikimedia Commons)

Na szczęście Polska dzielnie opiera się tej fali. Nasz rodzimy przemysł chemiczny stawia bowiem na innowacje i efektywność. Polscy producenci wprowadzają rozwiązania utrzymujące emisję gazów cieplarnianych i zużycie energii na wymaganym poziomie, nie zwalniając równocześnie tempa produkcji. Świetnym przykładem takiej strategii jest nowa instalacja do odsiarczania spalin Grupy Azoty, która pozwala zmniejszyć emisję zanieczyszczeń aż o 80%. Dzięki takim działaniom polska branża chemiczna jest silna i gotowa stawić czoła konkurentom.

Coraz więcej na eksport

Po co importować, skoro na miejscu ma się dobrej jakości, tanie produkty? Zgodnie z tym import w naszym kraju maleje, rośnie natomiast eksport – wartość wyeksportowanych środków chemicznych za rok 2013 wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o ponad 8%.

Na eksport stawia między innymi Śnieżka, która sprzedaje swoje produkty także na Ukrainie, na Białorusi, w Mołdawii, Rosji, Kazachstanie i Rumunii. Udział jej farb i lakierów na ukraińskim rynku stanowi aż 24%, na białoruskim – 15%. Jak podano w prezentacji wyników za rok 2013, eksport stanowi 23% sprzedaży Śnieżki. Również wspomniana Grupa Azoty masowo eksportuje swoje produkty, wysyłając je do krajów Europy Zachodniej a także do Ameryki Południowej czy na Daleki Wschód.

Możemy być więc dobrej myśli. Mimo że rynek europejski nie będzie rozpieszczał producentów, nasz rodzimy przemysł chemiczny poradzi sobie z tym doskonale.

Źródło: Newsweek