Jednym z najważniejszych problemów związanych z wykorzystaniem farb przeciwporostowych jest uwalnianie toksycznych związków do środowiska. Szwedzcy naukowcy zaproponowali jednak ekologiczny środek biobójczy, który skutecznie eliminuje skorupiaki i algi przyczepiające się do kadłuba, nie wyciekając przy tym do otoczenia.
Przyjazny środowisku biocyd opracowany przez badaczy z Uniwersytetu w Göteborgu to alternatywa dla powszechnie stosowanego tlenku miedzi, który przenikając do środowiska sieje istne spustoszenie wśród organizmów morskich.
Nowy środek biobójczy oparty jest na iwermektynie – toksynie produkowanej przez bakterie Streptomyces avermitilis. Przez cały okres użytkowania powłoki pozostaje on uwięziony w jej obrębie, a działa dzięki temu, że przyczepiając się do kadłuba statku skorupiaki zaczynają penetrować warstwę farby i same ostatecznie „dokopują się” do swojej zguby.
Iwermektyna jest bardzo skuteczna – wystarczy zaledwie jeden gram w litrze farby, aby pozbyć się problemu foulingu. Efekt utrzymuje się przez wiele lat, a w tym czasie zaledwie niewielkie ilości toksyny przedostają się do środowiska. Celem naukowców jest dopracowanie formuły aby ograniczyć ten wyciek zupełnie. Będziemy mieć wówczas do dyspozycji w pełni bezpieczną dla środowiska, skuteczną farbę przeciwporostową – coś poszukiwanego od dawna.
Dalsze badania nad powłoką z inwermektyną mają być prowadzone w ramach unijnego programu LEAF – Low Emission Anti-Fouling.
Źródło: european-coatings.com