Naukowcy z Indii zbadali wpływ zagęszczaczy i części stałych na rozprysk z wałków malarskich w trakcie aplikacji wodorozcieńczalnych farb architektonicznych. Wyniki pozwolą opracować farby, które będą tworzyć mniejsze rozpryski, a więc ich aplikacja będzie bardziej efektywna.

Fot. IgorShubin / pixabay.com
W czasie aplikacji wodorozcieńczalnych farb dekoracyjnych między wałkiem a podłożem tworzą się włókna. Następnie włókna te zwężają się i ulegają zerwaniu, rozpadając się na drobne krople. Naukowcy zbadali, jak na skłonność do rozprysków wpływa rodzaj zastosowanych zagęszczaczy przy tej samej lub różnej zawartości części stałych.
Związek między zagęszczaczem a rozpryskiem
Przy stałej zawartości części stałych najczęściej rozpryskom ulegała farba, w której zastosowano zagęszczacz celulozowy z gliną. Najmniej natomiast rozpryskiwała się farba, w której rolę zagęszczacza pełnił poliacetal-polieter (HMPAPE).
Ostatecznie naukowcom udało się ustalić i opisać związek między obserwowanymi rozpryskami a zastosowanymi zagęszczaczami oraz różnymi zawartościami części stałych. Pozwoli to chemikom tworzyć dopracowane formuły, które skutkować będą mniejszymi rozpryskami farby przy aplikacji wałkiem. To zaś oznacza oszczędność czasu, pieniędzy i sił roboczych.
Szczegóły – w artykule
Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie „Journal of Coatings Technology and Research”, w numerze 17 (2020).
Źródło: european-coatings.com