a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjnedo ścian i elewacjiWpływ zagęszczacza na rozprysk farby z wałka

Wpływ zagęszczacza na rozprysk farby z wałka

Naukowcy z Indii zbadali wpływ zagęszczaczy i części stałych na rozprysk z wałków malarskich w trakcie aplikacji wodorozcieńczalnych farb architektonicznych. Wyniki pozwolą opracować farby, które będą tworzyć mniejsze rozpryski, a więc ich aplikacja będzie bardziej efektywna.

zagęszczacz rozprysk farby wałek malarski

Fot. IgorShubin / pixabay.com

W czasie aplikacji wodorozcieńczalnych farb dekoracyjnych między wałkiem a podłożem tworzą się włókna. Następnie włókna te zwężają się i ulegają zerwaniu, rozpadając się na drobne krople. Naukowcy zbadali, jak na skłonność do rozprysków wpływa rodzaj zastosowanych zagęszczaczy przy tej samej lub różnej zawartości części stałych.

Związek między zagęszczaczem a rozpryskiem

Przy stałej zawartości części stałych najczęściej rozpryskom ulegała farba, w której zastosowano zagęszczacz celulozowy z gliną. Najmniej natomiast rozpryskiwała się farba, w której rolę zagęszczacza pełnił poliacetal-polieter (HMPAPE).

Ostatecznie naukowcom udało się ustalić i opisać związek między obserwowanymi rozpryskami a zastosowanymi zagęszczaczami oraz różnymi zawartościami części stałych. Pozwoli to chemikom tworzyć dopracowane formuły, które skutkować będą mniejszymi rozpryskami farby przy aplikacji wałkiem. To zaś oznacza oszczędność czasu, pieniędzy i sił roboczych.

Szczegóły – w artykule

Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie „Journal of Coatings Technology and Research”, w numerze 17 (2020).

Źródło: european-coatings.com