REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wpływ zagęszczacza na rozprysk farby z wałka

Naukowcy z Indii zbadali wpływ zagęszczaczy i części stałych na rozprysk z wałków malarskich w trakcie aplikacji wodorozcieńczalnych farb architektonicznych. Wyniki pozwolą opracować farby, które będą tworzyć mniejsze rozpryski, a więc ich aplikacja będzie bardziej efektywna.

zagęszczacz rozprysk farby wałek malarski

Fot. IgorShubin / pixabay.com

W czasie aplikacji wodorozcieńczalnych farb dekoracyjnych między wałkiem a podłożem tworzą się włókna. Następnie włókna te zwężają się i ulegają zerwaniu, rozpadając się na drobne krople. Naukowcy zbadali, jak na skłonność do rozprysków wpływa rodzaj zastosowanych zagęszczaczy przy tej samej lub różnej zawartości części stałych.

Związek między zagęszczaczem a rozpryskiem

Przy stałej zawartości części stałych najczęściej rozpryskom ulegała farba, w której zastosowano zagęszczacz celulozowy z gliną. Najmniej natomiast rozpryskiwała się farba, w której rolę zagęszczacza pełnił poliacetal-polieter (HMPAPE).

Ostatecznie naukowcom udało się ustalić i opisać związek między obserwowanymi rozpryskami a zastosowanymi zagęszczaczami oraz różnymi zawartościami części stałych. Pozwoli to chemikom tworzyć dopracowane formuły, które skutkować będą mniejszymi rozpryskami farby przy aplikacji wałkiem. To zaś oznacza oszczędność czasu, pieniędzy i sił roboczych.

Szczegóły – w artykule

Artykuł na ten temat opublikowany został w czasopiśmie „Journal of Coatings Technology and Research”, w numerze 17 (2020).

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA