REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wodorozcieńczalne farby antykorozyjne – czy to możliwe?

Przyjazne środowisku farby wodorozcieńczalne stają się coraz bardziej popularne. Niektórzy chętnie widzieliby je również w dziedzinie systemów antykorozyjnych, jednak eksperci twierdzą, że nie jest to takie proste. O tym, jakie problemy wiążą się ze stosowaniem produktów wodorozcieńczalnych w roli farb antykorozyjnych, mówi dr Michael Overs, specjalista ds. farb ochronnych AkzoNobel.

wodorozcieńczalne farby antykorozyjne

Fot. kennymatic / Foter.com / CC-BY 2.0

Ekologia jest dziś tematem numer 1, zwłaszcza w przemyśle budowlanym. Organizowane są konferencje i imprezy związane z „zielonym budownictwem”, ludzie zaczynają dostrzegać problem, a architekci dobierając materiały decydują się na jak najbardziej przyjazne środowisku rozwiązania.

Oczywiście, bez dwóch zdań należy pamiętać o ograniczonym dostępie do surowców i o tym, że również farby przemysłowe, takie jak systemy antykorozyjne, nie są obojętne dla środowiska. Ale kwestię przyjaznych środowisku farb większość ludzi pojmuje dość wąsko, kojarząc je jednoznacznie z niską zawartością LZO. A skoro tak, to farby wodorozcieńczalne wydają się najlepszym sposobem, by dbać o naszą planetę… Niektórzy producenci postawili wszystko na jedną kartę i już teraz dokonali kosztownej przebudowy swoich fabryk, by dostosować je do produkcji i aplikacji systemów wodorozcieńczalnych.

Niektórzy przyjęli inną ścieżkę – farby rozpuszczalnikowe, ale o wysokiej zawartości części stałych. I być może pójście tą ścieżką w dziedzinie systemów antykorozyjnych jest rozsądniejsze, bowiem wodorozcieńczalne farby antykorozyjne to jednak niezbyt szczęśliwe połączenie. Przede wszystkim właściwościami farb wodnych dużo trudniej jest sterować i to ogranicza możliwości ich upowszechnienia w przemyśle. Mogą się one świetnie sprawdzać w stałych warunkach środowiskowych, w przypadku elementów produkowanych seryjnie, o takim samym kształcie i rozmiarach, ale gdy sytuacja się komplikuje, nie są już w stanie sprostać wymaganiom.

Poza tym ich aplikacja wymaga specjalnego przystosowania zakładów przemysłowych. Należy sobie uświadomić, że woda potrzebuje blisko siedem razy więcej energii do wyparowania niż rozpuszczalnik organiczny. Cały proces wymaga więc odpowiedniej temperatury podłoża, wilgotności powietrza, potrzebna jest intensywna wentylacja, kontrola temperatury… To duże wyzwanie, zwłaszcza zimą lub gdy konieczne jest nanoszenie farby już na placu budowy. Skomplikowana aplikacja może spowodować opóźnienia w harmonogramie budowy, a to jest już spory problem…

Dlatego też, zdaniem dr Oversa, przyjęcie systemów wodorozcieńczalnych w dziedzinie farb antykorozyjnych nie jest prostą sprawą i może zająć sporo czasu – o ile kiedykolwiek będzie w pełni możliwe.

Źródło: european-coatings.com

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
100%
0%
Ocen: 3
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Komentarze (1)

  1. Problem farb antykorozyjnych opartych o wodorozcieńczalne dyspersje polimerowe wcale nie dotyczy doboru pigmentów antykorozyjnych czy błędnie postrzegalnej wody, jako czynnika powodujące korozję.

    Farby wodorozcieńczalne zawierają różnorodne elektrolity, jony mogące powodować przyspieszanie procesów korozyjnych. Te elektrolity wprowadza się celowo podczas dyspergowania pigmentów i napełniaczy, ale również stanowią one pozostałość po polimeryzacji spoiw (zmienny potencjał redoks). Prawidłowe podejście do zagadnienia doboru tych elektrolitów i „oczyszczenia” spoiwa polimerowego oraz zrozumienie, że problem leży w tym obszarze, to klucz do stworzenia odpowiedniej jakości farb antykorozyjnych wodorozcieńczalnych

    Artur Pałasz, Spektrochem, Tarnobrzeg
    7 wrzesień 2014 at 19:37
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA