a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweantykorozyjne i ogniochronneWodorozcieńczalne farby antykorozyjne – czy to możliwe?

Wodorozcieńczalne farby antykorozyjne – czy to możliwe?

Przyjazne środowisku farby wodorozcieńczalne stają się coraz bardziej popularne. Niektórzy chętnie widzieliby je również w dziedzinie systemów antykorozyjnych, jednak eksperci twierdzą, że nie jest to takie proste. O tym, jakie problemy wiążą się ze stosowaniem produktów wodorozcieńczalnych w roli farb antykorozyjnych, mówi dr Michael Overs, specjalista ds. farb ochronnych AkzoNobel.

wodorozcieńczalne farby antykorozyjne

Fot. kennymatic / Foter.com / CC-BY 2.0

Ekologia jest dziś tematem numer 1, zwłaszcza w przemyśle budowlanym. Organizowane są konferencje i imprezy związane z „zielonym budownictwem”, ludzie zaczynają dostrzegać problem, a architekci dobierając materiały decydują się na jak najbardziej przyjazne środowisku rozwiązania.

Oczywiście, bez dwóch zdań należy pamiętać o ograniczonym dostępie do surowców i o tym, że również farby przemysłowe, takie jak systemy antykorozyjne, nie są obojętne dla środowiska. Ale kwestię przyjaznych środowisku farb większość ludzi pojmuje dość wąsko, kojarząc je jednoznacznie z niską zawartością LZO. A skoro tak, to farby wodorozcieńczalne wydają się najlepszym sposobem, by dbać o naszą planetę… Niektórzy producenci postawili wszystko na jedną kartę i już teraz dokonali kosztownej przebudowy swoich fabryk, by dostosować je do produkcji i aplikacji systemów wodorozcieńczalnych.

Niektórzy przyjęli inną ścieżkę – farby rozpuszczalnikowe, ale o wysokiej zawartości części stałych. I być może pójście tą ścieżką w dziedzinie systemów antykorozyjnych jest rozsądniejsze, bowiem wodorozcieńczalne farby antykorozyjne to jednak niezbyt szczęśliwe połączenie. Przede wszystkim właściwościami farb wodnych dużo trudniej jest sterować i to ogranicza możliwości ich upowszechnienia w przemyśle. Mogą się one świetnie sprawdzać w stałych warunkach środowiskowych, w przypadku elementów produkowanych seryjnie, o takim samym kształcie i rozmiarach, ale gdy sytuacja się komplikuje, nie są już w stanie sprostać wymaganiom.

Poza tym ich aplikacja wymaga specjalnego przystosowania zakładów przemysłowych. Należy sobie uświadomić, że woda potrzebuje blisko siedem razy więcej energii do wyparowania niż rozpuszczalnik organiczny. Cały proces wymaga więc odpowiedniej temperatury podłoża, wilgotności powietrza, potrzebna jest intensywna wentylacja, kontrola temperatury… To duże wyzwanie, zwłaszcza zimą lub gdy konieczne jest nanoszenie farby już na placu budowy. Skomplikowana aplikacja może spowodować opóźnienia w harmonogramie budowy, a to jest już spory problem…

Dlatego też, zdaniem dr Oversa, przyjęcie systemów wodorozcieńczalnych w dziedzinie farb antykorozyjnych nie jest prostą sprawą i może zająć sporo czasu – o ile kiedykolwiek będzie w pełni możliwe.

Źródło: european-coatings.com