a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneWiosna – plan działania

Wiosna – plan działania

Wiosna to dobry czas na planowanie. Choć na malowanie na świeżym powietrzu może być jeszcze za zimno, już teraz możesz zrobić naprawdę wiele, aby przygotować swój dom i ogród na nadchodzący sezon.

wiosna plan działania Paint Quality Institute

Fot. Paint Quality Institute

Paint Quality Institute proponuje zacząć od oględzin. Obejdź dookoła cały swój dom, przejdź się po ogrodzie, obejrzyj wszystko dokładnie i zapisz sobie (tak, tak – ołówkiem, na karteczce!), co wymaga odświeżenia lub naprawy.

Czego szukać?

Po pierwsze – miejsc, w których farba się łuszczy lub pojawiają się na niej „bąble”. Po drugie – grzyba. Po trzecie – sprawdź uszczelnienia. Wszelkie nieszczelności nie tylko źle wyglądają, ale i mogą sprawić, że z domu będzie uciekało ciepło (w sezonie grzewczym) lub zimno (latem, jeśli masz klimatyzację), a także przepuszczać do środka wodę i prowadzić do uszkodzeń.

Sprawdź również dokładnie elementy metalowe. Upewnij się, że na barierkach i dekoracjach z żelaza nie ma rdzy, a na elementach aluminiowych – białego, proszkowatego osadu. Zapisz nawet drobnostki. Wszystkie one wpływają na wygląd twojego domu i jego zabezpieczenie przed pogodą, a jeśli zajmiesz się nimi odpowiednio wcześnie, możesz uniknąć poważniejszych usterek.

Farby do drewna, uszczelniacze – magiczny próg 10°C

Niektórymi usterkami możesz się zająć od razu, nie wymagają bowiem perfekcyjnej pogody. Na przykład usuwanie grzyba – możesz to zrobić niemal w każdy suchy dzień, niezależnie od temperatury. Weź roztwór wybielacza, zeskrob przy jego pomocy grzyba, pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz.

Prace z uszczelniaczami wymagają temperatury otoczenia powyżej 10°C. Weź jednak pod uwagę, że w nocy może być chłodniej i z samego rana powierzchnia, którą zamierzasz się zająć, może mieć jeszcze temperaturę niższą niż 10°C. Kiedy już upewnisz się, że jest wystarczająco ciepła, wyczyść ją, zastosuj uszczelniacz i wygładź wilgotnym palcem.

Magiczny próg 10°C obowiązuje też dla dyspersyjnych farb do zastosowań zewnętrznych (ale i w tym wypadku należy pamiętać o spadku temperatury nocą!). Zdrap starą złuszczoną farbę, nanieś podkład na nagie drewno, pozostaw do wyschnięcia zgodnie z instrukcją na opakowaniu, a następnie nanieś jedną lub dwie warstwy farby według potrzeb. Jeśli stosujesz produkt typu 2w1, możesz zrezygnować z podkładu.

Metal – liczy się czas

W przypadku metalu bardzo ważne jest, aby natychmiast po zdrapaniu lub zeszlifowaniu rdzy zabezpieczyć powierzchnię na nowo podkładem i farbą. Jeśli tego nie zrobisz, wystarczy dzień lub dwa, aby rdza pojawiła się z powrotem. Nie zaczynaj więc, jeśli nie jest wystarczająco ciepło, a prognozy pogody nie są na tyle pewne, abyś mógł za jednym zamachem wykonać całą pracę.

Jak widać więc – jest wiele do zrobienia jeszcze zanim sezon na dobre się rozpocznie. Oględziny, planowanie, zakup farb, drobne naprawy… Przygotuj swój dom i ogród na wiosnę. To jest właśnie ten moment! Powodzenia!

Źródło: Paint Quality Institute