Amerykańscy naukowcy odkryli sposób na ochronę przed zanieczyszczeniami chemicznymi starych, zabytkowych budynków wykonanych z wapienia. Jest nim cieniutka powłoka farbiarska stworzona na bazie kwasów tłuszczowych.
Skład nowej ochronnej powłoki, która jest pomysłem badaczy z Uniwersytetu Iowa oraz Uniwersytetu Cardiff, opiera się na mieszance kwasów tłuszczowych (wyekstrahowanej z oliwy z oliwek) oraz związków fluorowanych. Dzięki temu jest ona wysoce hydrofobowa i hamuje reakcje chemiczne odpowiedzialne za niszczenie starych wapiennych murów – przede wszystkim reakcje ze związkami siarkowymi, którym sprzyja wysoka wilgotność.
Za idealny obiekt testów powłoki uznana została katedra York Minster w Anglii, jeden z największych budynków wapiennych w Europie Północnej. Budowę tego obiektu rozpoczęto ok. roku 1260, ukończony i poświęcony zaś został dwieście lat później, w 1472 r. Jak mówi profesor Vicki Grassian kierująca zespołem badającym nową powłokę, kościół York Minster nadaje się idealnie, ponieważ przez lata poddawany był działaniu kwaśnych deszczy, dwutlenku siarki i innych szkodliwych czynników.
Jeśli testy z katedrą York Minster wypadną pomyślnie, powłokę będzie można zaaplikować także na innych budynkach, chroniąc w ten sposób bezcenne dziedzictwo kulturowe.
Źródło: phys.org