REKLAMA

Newsletter

Dołącz do newslettera:
Zaznacz, jakie informacje Cię interesują:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez wydawcę serwisu rynekfarb.pl w celu realizacji usługi „Newsletter rynekfarb.pl". Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi.

Potwierdzam zaznajomienie się z Instrukcją dla subskrybentów oraz z Polityką prywatności.

Kliknij i zapisz się bezpłatnie do naszego newslettera ›

Wiekowe mury kontra kwaśne deszcze

Amerykańscy naukowcy odkryli sposób na ochronę przed zanieczyszczeniami chemicznymi starych, zabytkowych budynków wykonanych z wapienia. Jest nim cieniutka powłoka farbiarska stworzona na bazie kwasów tłuszczowych.

fot. Markabel81 (stockfreeimages.com)

Skład nowej ochronnej powłoki, która jest pomysłem badaczy z Uniwersytetu Iowa oraz Uniwersytetu Cardiff, opiera się na mieszance kwasów tłuszczowych (wyekstrahowanej z oliwy z oliwek) oraz związków fluorowanych. Dzięki temu jest ona wysoce hydrofobowa i hamuje reakcje chemiczne odpowiedzialne za niszczenie starych wapiennych murów – przede wszystkim reakcje ze związkami siarkowymi, którym sprzyja wysoka wilgotność.

Za idealny obiekt testów powłoki uznana została katedra York Minster w Anglii, jeden z największych budynków wapiennych w Europie Północnej. Budowę tego obiektu rozpoczęto ok. roku 1260, ukończony i poświęcony zaś został dwieście lat później, w 1472 r. Jak mówi profesor Vicki Grassian kierująca zespołem badającym nową powłokę, kościół York Minster nadaje się idealnie, ponieważ przez lata poddawany był działaniu kwaśnych deszczy, dwutlenku siarki i innych szkodliwych czynników.

Jeśli testy z katedrą York Minster wypadną pomyślnie, powłokę będzie można zaaplikować także na innych budynkach, chroniąc w ten sposób bezcenne dziedzictwo kulturowe.

Źródło: phys.org

Czytaj również

Oceń artykuł:
Oceń pozytywnieOceń negatywnie
50%
50%
Ocen: 0
Loading...Loading...
Napisz do redakcji
Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

 REKLAMA