a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby dekoracyjneVan Gogh na ścieżce rowerowej

Van Gogh na ścieżce rowerowej

Twórcy Smart Highway powracają! Tym razem z niezwykłą ścieżką rowerową powstałą na cześć Van Gogha. W tym roku przypada 125. rocznica śmierci tego wybitnego malarza.

Van Gogh

Fot. arch. Studio Roosegaarde

Holendrzy znaleźli oryginalny i piękny sposób, by uczcić okrągłą rocznicę śmierci swojej narodowej dumy – Van Gogha. Między Eindhoven i Neunen, miejscami, w których żył malarz, powstała świecąca w ciemności ścieżka rowerowa. Ułożony na niej wzór nawiązuje do najsłynniejszego obrazu artysty, Gwiaździstej nocy.

Ścieżka to dzieło pomysłodawców słynnych inteligentnych dróg Smart Highways – projektanta Dana Roosegaarde, założyciela Studia Roosegaarde, oraz firmy Heijmans, która zajęła się realizacją pomysłu od strony technicznej. Nawiązujący do dzieła Van Gogha wzór powstał poprzez ułożenie tysięcy drobnych kamyków pokrytych warstwą fotoluminescencyjnej farby. Po zmroku ścieżka zaczyna świecić, uwalniając energię zgromadzoną w trakcie dnia. Energii tej wystarcza średnio na osiem godzin świecenia.

Fot. arch. Studio Roosegaarde

Oficjalna prezentacja tego niezwykłego dzieła miała miejsce 12 listopada. Jak twierdzą twórcy, ścieżka łączy młyny Opwettense i Colse, które pojawiały się na obrazach Van Gogha. Projekt powstawał osiem miesięcy, realizacja zaś trwała dziesięć dni i kosztowała w przybliżeniu 700 000 €. Dan Roosegarde skomentował to przedsięwzięcie:

Chciałem stworzyć przestrzeń, której ludzie będą doświadczać w szczególny sposób, w której technologia łączy się z przeżyciem i doświadczeniem. To coś w rodzaju techno-poezji

Więcej na temat projektu oraz galeria zdjęć na stronie Studia Roosegaarde.

Źródło: paintsquare.com