a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweFarby i tusze drukarskie – badanie rynku

Farby i tusze drukarskie – badanie rynku

Tusze drukarskie są elementem na stałe wrośniętym w nasze otoczenie. Wystarczy się rozejrzeć: kalendarz na ścianie, gazeta na stole, opakowanie herbatników, książka, folder reklamowy czy tapeta – napotykamy je na każdym kroku, wykorzystane do zdobienia lub przekazywania informacji. Nic dziwnego, że w roku 2011 na całym świecie tusze przyniosły dochód przekraczający 20 miliardów dolarów, jak głosi nowy raport firmy Ceresana.

tusze drukarskie

fot. branox (rgbstock.com)

Choć tusze drukarskie to ogromny biznes, coraz większym zagrożeniem dla niego są media elektroniczne. Książki i gazety czyta się dziś na czytnikach, informacje wymienia się za pośrednictwem internetu. Marketingowcy coraz częściej celują w telewizję, radio i internet zamiast w media papierowe.

Nie oznacza to jednak, że dostawcy tuszów mają się obawiać bankructwa. Równocześnie bowiem coraz popularniejsze stają się zakupy przez internet, to zaś stwarza zapotrzebowanie na opakowania opatrzone odpowiednimi nadrukami. Przemysł opakowaniowy jest zresztą niezawodnym źródłem dochodów – bez względu na zmiany cywilizacyjne opakowania do przechowywania żywności i innych produktów będą potrzebne zawsze.

Raport Ceresana zauważa również, że w miarę upływu lat zmieniają się technologie drukowania. Obecnie coraz popularniejszy jest druk cyfrowy – wygodny, tani i zapewniający wysoką jakość wydruku. W natarciu jest również fleksografia dominująca w przemyśle opakowaniowym. Pojawiające się zmiany są nie tylko odpowiedzią na potrzeby klientów, ale i na surowe wymogi ekologiczne, dlatego coraz większy nacisk kładzie się na ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie ze składu tuszów lotnych związków organicznych (LZO).

Równocześnie w przemyśle pojawiają się nowe opcje zastosowania farb drukarskich. Jedną z nich jest drukowanie układów elektronicznych z użyciem przewodzących tuszów. Technologia ta okazała się bardzo efektywna między innymi przy produkcji chipów RFID, wyświetlaczy oraz ogniw słonecznych. Otwierając się na tego typu nowe możliwości rynek tuszów drukarskich na pewno nie musi się martwić malejącą popularnością mediów papierowych.

Szczegóły na temat raportu znaleźć można na stronie firmy Ceresana.

Źródło: Ceresana