a
kontakt z nami: 785 366 475 redakcja: redakcja@rynekfarb.pl reklama: ad@rynekfarb.pl
Profesjonalnefarby.net
Rynek FarbFarby przemysłoweTurbiny wiatrowe a erozja deszczowa

Turbiny wiatrowe a erozja deszczowa

Podczas pracy turbiny wiatrowej czubek łopatki może osiągać prędkość w granicach 300-350 km/h. W takich warunkach krople deszczu działają na powierzchnię jak papier ścierny! Naukowcy pracują właśnie nad modelami, które pomogą skuteczniej chronić powierzchnię przed uszkodzeniami – a tym samym poprawią efektywność elektrowni wiatrowych.

turbiny wiatrowe erozja deszczowa

Fot. Pexels / pixabay.com

Mowa o projekcie „Development of a method for determining the service life of rotor blade coatings” (BeLeB), realizowanym przez Fraunhofer Institute for Wind Energy and Energy System Technology. W ramach niego naukowcy rozwijają modele uszkodzeń erozyjnych powierzchni łopatek turbiny wiatrowej, by móc opracować skuteczniejsze mechanizmy ochronne. Krótko mówiąc, chcą „poznać wroga”, by móc lepiej z nim walczyć.

Nowoczesne systemy

W ramach testów na stanowisku badawczym erozji deszczowej obserwowana jest ilość i wielkość kropel, a także częstotliwość ich uderzania w powierzchnię. Ponadto w ramach 3-letniego projektu nowoczesny system będzie sprawdzał precyzyjnie gdzie uderzają krople i jakie powodują uszkodzenia.

Za sprawą systemu laserowego oraz kamery szybkoobrotowej rejestrowana jest topologia próbki oraz rozmiary uszkodzenia w dokładności do kilku mikrometrów. Automatyczny, laserowy system inspekcji pozwala na nieprzerwane testy oraz uzyskanie wyników w dużo krótszym czasie, niż przy użyciu konwencjonalnych rozwiązań.

Skorzystają również producenci powłok

Niezawodna ochrona jest oczywiście uzyskiwana tylko wtedy, kiedy powłoka zostanie właściwie zaaplikowana. Dlatego przy pomocy ultradźwięków badana będzie również jakość uzyskanej powłoki ochronnej oraz wpływ napraw w terenie (próbki będą naprawiane w komorze klimatycznej w warunkach odpowiadających środowiskowym).

Jaki jest główny cel projektu? Efektywniejsza ochrona łopatek turbin wiatrowych, co z kolei przekłada się na krótszy czas oraz mniejszy koszt napraw i konserwacji. Dzięki temu elektrownie wiatrowe staną się bardziej opłacalne. Skorzystają na tym jednak nie tylko operatorzy elektrowni, ale także producenci systemów ochronnych i żywic.

Źródło: european-coatings.com